22 Ağustos 2017 14:07
Son Düzenlenme Tarihi: 22 Ağustos 2017 16:46

Bülent Uluer hayatını kaybetti

'78 kuşağı içerisinde yer alan, Dev-Genç önderlerinden Bülent Uluer yaşamını yitirdi.

Bülent Uluer hayatını kaybetti

Paylaş

Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu kurucularından Bülent Uluer tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Akciğer embolisi sebebiyle hastaneye kaldırılan Uluer, 65 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Cenaze töreninin yurt dışından gelecek yakınları için bekletileceği belirtildi.

Uluer'in cenaze töreni için daha sonra açıklama yapılacağı belirtildi. 

HDP'DEN BÜLENT ULUER İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

HDP, yaşamını yitiren Bülent Uluer için başsağlığı mesajı yayımladı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Türkiye devrim hareketinin önemli isimlerinden ve 78 kuşağının öğrenci liderlerinden eski Dev- Genç Genel Sekreteri Bülent Uluer için başsağlığı mesajı yayımladı. Mesajda şu ifadelere yer verildi: 

"Bülent Uluer'in anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

Türkiye devrim ve sosyalizm mücadelesinin sembol isimlerinden Bülent Uluer'in yaşamını yitirdiğini büyük bir üzüntüyle öğrendik. Ailesinin, yakınlarının, tüm dostlarının ve yoldaşlarının başı sağ olsun. Bülent Uluer, 70’li yıllarda devrimci gençlik hareketinin önderlerinden biri olarak özgürlük ve demokrasi mücadelesine büyük katkıda bulundu. Her daim ezilenlerin ve halkların mücadelesinin bir parçası oldu. 

Bir Çerkes olarak Kürt halkı başta olmak üzere bütün Türkiye halklarının eşitliği, özgürlüğü ve kardeşliği için mücadele etti. Milletvekili adayımız ve mücadele arkadaşımız olarak ülkenin bütün farklı halklarının ve inançlarının demokratik ve eşit ortak geleceği için çabaladı. Mücadele dolu yaşamıyla unutulmayacak isimler arasına girmiş olan Bülent Uluer’in anısı önünde saygıyla eğiliyoruz."
 

BÜLENT ULUER KİMDİR?

1952 yılında Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğrenci olan Uluer, kısa bir süre sonra okulun Öğrenci Derneği başkanı oldu.
1974 yılında içlerinde Oğuzhan Müftüoğlu, Nasuh Mitap, Paşa Güven ve Dursun Karataş gibi isimlerle birlikte Devrimci Gençlik dergisini çıkarmaya başladı ve Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun kuruluşunu gerçekleştirdi.
Bülent Uluer, Dursun Karataş ve Paşa Güven ile birlikte Devrimci Sol’da yer aldı. 1978 yılına kadar Dev-Genç Genel Sekreterliği yaptı.
12 Eylül darbesi sonrası Filistin'e gitti. Filistin kamplarında gerilla eğitimi aldıktan sonra uzun süre Avrupa’da kaldı.
Aldığı cezaların zaman aşımına uğraması sebebiyle Türkiye’ye döndü, 1995 seçimlerinde Halkın Demokrasi Partisi’nden (HADEP) milletvekili adayı oldu.
Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kuruluşuna katıldı Parti Meclisi üyeliği yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Danışma Kurulu üyesi seçildi ve Haziran 2015 seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul 1. bölge milletvekili adayı oldu.
Bülent Uluer çeşitli işkencelere de maruz kaldı; Filistin Askısı yöntemi nedeniyle bedeninde fiziksel hasarlarının kaldı ve beli sakatlandı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Arkadaş Kitabevi örgütlenmeyi hazmedemedi, sendikayı suçladı

SONRAKİ HABER

Endonezya'da 5,7 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa