15 Ağustos 2017 22:02

ODTÜ öğrencileri yol planını protesto etti

ODTÜ öğrencileri ve ODTÜ Savunulmalıdır Birlikteliği, ODTÜ arazisinden geçmesi planlanan yol projesine tepki gösterdi.

ODTÜ öğrencileri yol planını protesto etti

Paylaş

ODTÜ öğrencileri ve ODTÜ Savunulmalıdır Birlikteliği, ODTÜ arazisinden geçmesi planlanan yol projesine tepki gösterdi. Yapılan açıklamada projenin sadece ODTÜ mensupları değil, tüm Ankara için trafik ve hava kirliliğine yol açacağına dikkat çekildi. 

ODTÜ öğrencileri ve ODTÜ Savunulmalıdır Birlikteliği, ODTÜ arazisinden geçmesi planlanan, Malazgirt Bulvarı ile Bilkent Bulvarı'nı aç kapa yöntemi ile birleştirilmesi öngörülen 2.1 kilometrelik tünelin yapımını protesto etti. 

ODTÜ A1 Kapısı’nda yapılan basın açıklamasında ortak açıklamayı Şehir Bölge ve Planlama öğrencisi Ufuk Demir okudu. Demir, 3 yıl önce toplu taşıma oranını arttırmak gerekçesiyle yapılan Malazgirt Bulvarı'nın bu amaç için kullanılmadığını hatırlatarak, bugün halkın ulaşımını kolaylaştırmak adına yapılacağı öne sürülen yolun amacının sermaye hırsından başka bir şey olmadığını vurguladı. 

ANKARA HALKINI MÜCADELEYE ÇAĞIRDILAR

ODTÜ ormanınının büyük bir kısmı tahrip edilerek yapılması planlanan yolun  ekosistemde ve arazi içerisindeki arkeolojik alanda açacağı tahribatın son derece yıkıcı sonuçlar doğuracağına dikkat çeken Demir, bu yolun sadece ODTÜ mensuplarına değil Ankara'da yaşayan her kesimin hayatına trafik ve hava kirliliği olarak etki edeceği ifade etti. Demir, rant ve sermaye hırsı nedeniyle yapılacak bu yola karşı tüm Ankara halkı mücadeleye çağırdı.

Basın açıklamasına katılan Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka ise eski bir ODTÜ öğrencisi olarak ODTÜ ormanının talanına sessiz kalmayacağını dile getirdi. Üç sene önce bir bayram günü yol yapıldığını hatırlatan Nazlıaka, yakındaki bayram sürecinde daha dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Nazlıaka, sözlerini yola karşı mücadelenin tüm Ankara halkı tarafından sahiplenilmesi gerektiğini söyleyerek bitirdi. (Ankara/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Dihaber Muhabiri Deniz Nazlım ile birlikte 9 kişi serbest 

SONRAKİ HABER

Tank Palet’in özelleştirilmesine karşı Sakarya’da miting yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa