14 Ağustos 2017 16:08

KYK yurtları için başvurular başladı

Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlar için başvurular başladı. KYK yurtları başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilecek.

KYK yurtları için başvurular başladı

Paylaş

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlar için başvurular başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtlara başvurular başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 2017-2018 öğretim yılında ilk kez herhangi bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri, 30 Haziran 2017'den önce herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitimine devam eden ön lisans/lisans ve ara sınıf öğrencileri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) eğitim gören öğrencilerin yurt başvuruları bugünden itibaren 20 Ağustos tarihine kadar yapılabilecek.

KYK, başvuru sırasında yaşanabilecek sorunlara KYK'nin Kurumsal İletişim Merkezi "444 19 61" ya da resmi Twitter destek hesabı "@KYK_DESTEK" üzerinden yanıt verileceğini duyurdu.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN

Yurt başvuruları "e-devlet" üzerinden alınacak. "e-devlet" şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka "e-devlet" şifresi almaları veya diğer "e-devlet" giriş yöntemlerinden birine sahip olmaları gerekecek. Başvuru sonuçları "yurtkur.gsb.gov.tr" kurumsal internet adresinden duyurulacak.

Başvuru sırasında özel ve öncelikli durumu olduğunu beyan eden öğrencilerin, yurt barınma hakkı kazandıktan sonra ilgili belgeyi yurt müdürlüklerine teslim etmeleri gerekecek. Belgenin ibraz edilmemesi durumunda öğrencinin yurt hakkı geçersiz sayılacak.

Yurt başvuruları, "e-devlet"te yer alan öğrenim bilgilerine göre alınacağı için öğrencilerin "e-devlet"teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması önemli. Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle "e-devlet"e girerek okul ve bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin ise üniversitenin öğrenci işleriyle temasa geçmesi gerekiyor.

Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak.

KYK bünyesindeki yurtlarda kalmak için ara sınıf öğrencileri ile yurt içi, yurt dışı değişim programı öğrencileri de başvurabilecek. 30 Haziran 2017'den önce herhangi bir yükseköğrenim programına kayıt yaptıran ara sınıf öğrencileri de yurt başvurusu yapabilecek.

2017-2018 öğretim dönemi için 30 Haziran 2017'den sonra bir yükseköğrenim programına kayıt yaptıran/yaptıracak yatay/dikey geçiş öğrencileri, ek kontenjanla yerleşecek öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşecek öğrenciler ile yüksek lisans ve doktora programlarına kayıtlı olan veya kayıt yaptıracak tüm öğrencilerin yurt başvuruları daha sonra alınacak.

Başvuruya ilişkin bilgilere yurtkur.gsb.gov.tr adresinden ulaşılabilir. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Merkez Bankası enflasyon beklentisini yüzde 9,46’ya düşürdü

SONRAKİ HABER

Almanya Dışişleri Bakanı: AB ve ABD'nin çıkarları her zaman aynı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa