Dünyanın en büyük volkanik bölgesi bulundu

Dünyanın en büyük volkanik bölgesi bulundu

Bilim insanları, Antarktika'nın batısındaki buzul tabakasının 2 km altında yer alan dünyanın en büyük volkanik bölgesini keşfetti.

İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nden bilim insanları, Antarktika’nın batısındaki buzul tabakasının 2 kilometre altında yer alan dünyanın en büyük volkanik bölgesini keşfetti. Boyları yüz ile 3.850 metre arasında değişen 91 yanardağın bulunduğu bölge, şimdiye kadar dünyada volkanik bölgelerin en yoğun olduğu yer sanılan Afrika kıtasından daha yoğun.

AFRİKA’DAKİNİN ÜÇ KATI

Guardian’a konuşan araştırmaya katkı sunan buzul uzmanı Robert Bingham,  “Çok ama çok şaşırdık. Böyle bir sayı beklemiyorduk. (…) Bu bölgedeki yanardağların sayısı nererdeyse Afrika’dakinin üç misli” dedi.

‘PATLARSA VAHİM SONUÇLAR OLABİLİR’

Öte yandan Bingham volkanlardan birinin patlaması durumunda bunun dünya üzerinde vahim sonuçları olabileceğini belirtti: “Bu volkanlardan biri patlayacak olursa Batı Antarktika’nın buzullarının dengesini bozabilir (…) Asıl mesele yanardağların ne derece aktif olduğu. Bu, bir an önce cevabını bulmamız gereken bir soru.” dedi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Antarktika