18 Haziran 2017 14:12

Bitki ve böcek işgali Antarktika'yı tehdit ediyor

Küresel ısınma ve bölgeyi ziyaret eden bilim insanı ve turist sayısındaki artış, Antarktika'nın doğal yapısını tehdit ediyor.

Paylaş

Antarktika’da hava sıcaklıklarının artması, kıtayı bitki ve böcek işgaliyle karşı karşıya bırakıyor. Bilim insanları, sineklerin de arasında bulunduğu böcek işgalinin kıtanın doğal yapısını tehdit ettiğini dile getiriyor.

Son 30 yılda hava sıcaklığının 3 derecenin üzerinde arttığı Güney Kutbu’nun sahil bölgelerinde çok daha fazla larva ve tohumun hayatta kalabildiği belirtiliyor. Buzulların erimesinin yosunlarla kaplı kara parçalarının oranını artırdığı belirtilirken bu durumun “işgalci”lere yeni potansiyel barınaklar sağladığı aktarılıyor.

EV SİNEĞİ: KUSURSUZ ÖRNEK

The Observer’ın haberine göre İngiliz Antarktika Araştırması’ndan Dominic Hodgson, Antarktika’nın karşı karşıya olduğu işgalci türler arasında ev sineğini “kusursuz bir örnek” olarak tanımlıyor.

Bu sinek türünün gemilerle kıtaya geldiği, gemilerin mutfaklarında serpildiği ve kıtada oluşturulan üslerde barındığı belirtiliyor. Antarktika’da havalar ısındıkça, sineklerin hayatta kalma şansının da arttığı vurgulanıyor. Hodgson, “Sinek gibi patojen(hastalık mikrobu) taşıyan böceklerin yerli türler üzerinde oldukça tahrip edici etkileri olabilir” diyor.

3 ANA TEHDİT

Antarktika’nın yerli yosun ve likenleriyle birlikte böcek türlerinin 3 ana kaynak sebebiyle tehdit altında olduğu belirtiliyor: Ziyaretçi bilim insanları, artan turist sayısı ve küresel ısınma. 2015/16’da Antarktika’yı 38 bin turist ziyaret etti. Bu rakamın bir sonraki sezonda 43 bine çıkması bekleniyor.

KÜRESEL ISINMA VE YOSUN GELİŞİMİ

Current Biology dergisine yazan Exeter Üniversitesi’nden Dan Charman’ın öncülüğündeki İngiliz araştırmacılar, en büyük tehdidin küresel ısınma olduğunu belirtirken, Antarktika’nın kıtanın yalnızca yüzde 0.3’lük bölümünde kendisine yaşam şansı bulan yerli bitki örtüsünün son dönemde büyük zarar gördüğü belirtiliyor.

Charman’ın ekibi, yosunların gelişiminin 1950’ye göre 4 ya da 5 kat daha fazla olduğunu aktarıyor. Charman, “Sıcaklık artışı karşısındaki yosun gelişiminin hassaslığı ekosistemlerin gelecekteki hava ısısı artışı karşısında hızlıca değişime uğrayacağını gösteriyor bu da bölgenin tabiatında ve biyolojisinde büyük değişimlere yol açacak” diyor.

Hodgson, “Antarktika’nın yerlisi olan böcek ve bitkiler burada binlerce yıldır yaşıyor. Bu son, saf tabiatı korumak istiyorsak hemen eyleme geçmeliyiz” uyarısında bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Canlı hayvan pazarında yaprak kımıldamıyor

SONRAKİ HABER

Antalya Dayanışma Akademisinde son ders şehir hastaneleriydi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...