12 Ağustos 2017 05:36

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi: Üretici emeğinin hakkını istiyor

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekai Sağra: Fındık üreticilerini memnun edecek çözüm var ama inatla mağduriyeti devam ettiriyorlar!

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi: Üretici emeğinin hakkını istiyor

Paylaş

Üreticilerin, fındığı harmana getirmeye başladıkları halde çözüm üretmekten uzak konuşmaların devam ettiğini söyleyen Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekai Sağra, “Fındık üreticilerini memnun edecek çözüm var ama inatla mağduriyeti devam ettiriyorlar” diyerek tepki gösterdi.

Üreticilerin bahçeye girmesiyle başlayan ‘Mağdur ettirmeyeceğiz’ söylemlerinin gündeme geldiğini belirten Sağra, “Ürünümüzü harmana getirmeye başladık ama ne her yıl olduğu gibi oyalanıyoruz. Fındık politikasını serbest pazar olarak belirlendiğinden bu yana üreticiler hep mağdur oldu. Artık bu politika terk edilmeli” dedi.

‘BELİRLEYİCİ TEKELLER OLDU’

Serbest pazar politikalarının tekelleri egemen yaptığını söyleyen Sağra, “2000 yılında çıkan 4572 sayılı Birlikler Yasası sonrası, özellikle de AKP Hükümetinin çıkardığı tarım-fındık yasaları üreticileri mağdur etti. Her yıl hükümet yetkilileri ve milletvekilleri ‘Üreticileri mağdur ettirmeyeceğiz’, ‘Fındık üreticilerine sahip çıkacağız’ deseler de uygulanan tarım politikaları sonucu hep üretici köylü mağdur oldu. İzlenen politika sonunda fındık piyasası da yerli ve yabancı fındık-çikolata tekellerinin eline geçti’ diye konuştu.

‘KONUŞMA DEĞİL ÇÖZÜM BEKLİYORUZ’

Sendika olarak amaçlarının Hükümetin üreticiler adına adım atmasını sağlamak olduğunu belirten Sağra, “Sendika olarak üreticilerin sorunlarının çözümü konusunda tarafız. Bu nedenle de taleplerimizi dillendiriyoruz. Fındık üreticilerinin sorununun çözümü var. Bu konuda kısa ve uzun süreli plan gerekiyor. Şu an üreticiler topladıkları ürünlerinin, harcadıkları emeğin karşılığını istiyor. Bu yıl yapılacak olan hükümetin taban fiyat belirleyerek TMO aracılığıyla fındık almasıdır. Ya da belirlediği taban fiyat altında alım yapan olursa alım müdahalesi yapacağını açıklamalıdır. Üretici ürününü kimin alacağını değil, emeğinin ve ürününün değerinin karşılığını alıp alamayacağıyla ilgileniyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İşçilerin ciğerleri çürüsün ama kimse bilmesin!

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa