11 Ağustos 2017 14:34

EMEP'ten Tunus hükümetine Hamma Hammami çağrısı

Tunus Halk Cephesi Sözcüsü Hamma Hammami’nin korumalarının hükümet tarafından geri çekilmesini protesto eden EMEP dayanışma çağrısı yaptı.

EMEP'ten Tunus hükümetine Hamma Hammami çağrısı

Paylaş

Emek Partisi (EMEP), uzun bir süredir ölüm tehditleri alan Tunus Halk Cephesi Sözcüsü Hamma Hammami’nin korumalarının hükümet tarafından geri çekilmesini protesto etti. EMEP tarafından yapılan açıklamada, “Emek Partisi olarak Tunus hükümetinin kararını şiddetle kınıyoruz. Hammami’ye yönelecek herhangi bir saldırının sorumlusunun Tunus Hükümeti olacağını şimdiden ilan ediyoruz” denilerek Hammami’nin can güvenliğinin derhal sağlanması talebiyle uluslararası dayanışma çağrısı yapıldı.

‘DEMOKRATİK MUHALEFETE SALDIRI’

“Tunus Halk Cephesi Sözcüsü ve Tunus Emekçileri Partisi Lideri Hamma Hammami’nin can güvenliğinin sağlanması için hükümet tarafından verilen koruma polisleri geri çekilmiştir. Bu karar siyasi bir karar olup, demokratik muhalefete saldırı anlamına gelmektedir. Çünkü, Halk Cephesi  liderliği ve Hammami emperyalizmin işbirlikçisi gerici güçlerin tehdidi altındadır” denilen EMEP açıklamasında, daha önce Tunus Halk Cephesi’nin kurucu iki sözcüsü Şükrü Belayid ve Muhammed Brahmi’nin şeriatçı faşist militanların suikastı sonucu katledildiği hatırlatıldı. Açıklamada, “Bu suikastların failleri hâlâ bulunamadı. Daha doğrusu hükümetler failleri yakalamak istemedi. Hamma Hammami, Tunus Halk Cephesi ve Tunus Emekçileri Partisi sözcüsüdür. Tunus Emekçileri Partisi, Tunus işçi sınıfı ve emekçilerinin partisidir. Tunus Emekçileri Partisi, Tunus demokratik devriminde belirleyici bir rol oynamıştır. Tunus Halk Cephesi, Tunus Emekçileri Partisi ve Hamma Hammami’ye saldırı, Tunus demokratik devrimine saldırı anlamına gelmektedir” denildi.

‘HAMMAMİ'NİN EŞİ AÇLIK GREVİNDE’

Bütün gericilerin hedefinde olan Hammami’nin koruma polislerinin geri çekilmesinin Tunus Devrimi’nin kazanımlarını karşı devrimcilerin hedefine koymak anlamına geldiğine dikkat çekilen açıklamada, “Tunus demokratik güçleri, Hamma Hammami’nin can güvenliğinin sağlanmasını istemektedir. Hammami’nin eşi ve insan hakları savunucusu Avukat Radia Nasravi, Hammami’nin can güvenliğinin sağlanması için 11 Temmuz’dan bu yana açlık grevi yapmaktadır.

Hammami’nin can güvenliğinin korunması ve Nasravi’nin açlık grevinin sonlandırılması için bir insan hakları heyeti 1 Ağustos günü Tunus Cumhurbaşkanı ve 8 Ağustos günü Tunus İçişleri Bakanı ile görüşmüş ama bir sonuç alamamıştır” denildi.

ENTERNASYONAL DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Hammami’ye yönelik tehdit ve tehlikenin ciddi ve yakın olduğuna dikkat çekilen açıklama şöyle devam etti: “Emek Partisi olarak Tunus hükümetinin kararını şiddetle kınıyoruz. Hammami’ye yönelecek herhangi bir saldırının sorumlusunun Tunus hükümeti olacağını şimdiden ilan ediyoruz. Dünyanın tüm devrimci parti ve örgütlerini, işçi ve emekçilerini Hammami’ye sahip çıkmaya, destek olmaya çağırıyoruz. Tüm demokratik güçler, Hammami’nin korunması için Tunus hükümeti nezdinde girişimde bulunmalıdır.

Hamma Hammami’nin can güvenliği sağlanarak Radia Nasravi’nin açlık grevi sonlandırılmalıdır.” (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'dan Kurban Bayramı tatili açıklaması

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa