11 Ağustos 2017 01:27

Oyuncu Seyfettin Karadayı hayatını kaybetti

Yeşilçam filmlerinin unutulmaz yüzü Seyfettin Karadayı 94 yaşında hayatını kaybetti.

Oyuncu Seyfettin Karadayı hayatını kaybetti

Paylaş

1923 doğumlu ünlü oyuncu Seyfettin Karadayı hayatını kaybetti. Kemal Sunal’la başta olmak üzere, Yeşilçam’ın efsane isimleri ile çok sayıda filmde rol alan Seyfettin Karadayı’nın yaşamını yitirdiğini Şarkıcı Onur Akay, duyurdu.

Karadayı’nın cenaze bilgilerini Instagram hesabından paylaşan Onur Akay, “O Yeşilçam’ın yaşayan en yaşlı ismiydi. Kemal Sunal’la 12 filmi olan ve 750 sinema filminde rol alan usta oyuncu Seyfettin Karadayı’yı, 94 yaşında kaybettik... Değerli oyuncumuz, 11 Ağustos Cuma günü, Levent Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazı sonrası, Yeniköy Mezarlığı’na defnedilecek. Mekânı cennet olsun inşallah” ifadelerini kullandı.

SEYFETTİN KARADAYI KİMDİR?

Seyfettin Karadayı, 1923 yılında İstanbul’da doğdu. Ailesininde isteği ile Kara Harp Okulu’na girdi ve mezun oldu. Uzun yıllar askerlik yaptıktan sonra 46 yaşında albaylıktan emekli oldu.

Emeklilik günlerinin daha başlarında, Metin Film’in sahibi Işık Toraman iflas etmek üzereyken bir film için Karadayı’ya prodüksiyon teklifi götürdü.

Kabul etti ve film çekimi için Isparta’ya gittiler. Filmde “Keşiş” rolü için oynayacak oyuncu sete gelmemesinden dolayı, o rolü üstlenmesi için teklif ettiklerinde kabul etti ve Yeşilçam hayatı başlamış oldu.

Bu ilk rol sonrası sinema yolculuğuna devam eden Seyfettin Karadayı 70’li yıllardan itibaren 750’yi aşkın filmde ve çok sayıda televizyon dizisinde rol adlı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Bülent Uluer hastaneye kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa