10 Ağustos 2017 17:09

Taşeron işçiler Çankaya Belediyesi'ne yürüdü

Çankaya Belediyesi'nin taşeron firması Norm Altaş'ta çalışan Nakliyat-İş üyesi işçiler Belediye Başkanı Alper Taşdelen'i protesto etti.

Taşeron işçiler Çankaya Belediyesi'ne yürüdü

Paylaş

Çankaya Belediyesi'nin taşeron firması olan Norm Altaş'ta çalışan DİSK'e bağlı Nakliyat- İş üyesi işçiler, belediye önüne yürüyerek, Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in randevu taleplerini yanıtsız bırakmasını protesto etti. 

Çankaya Belediyesi'nin taşeron firması Norm Altaş'ta ile işçilerin örgütlü olduğu Nakliyat- İş arasında imzalanmak istenen toplu iş sözleşmesinde (TİS) uzlaşma sağlanılmadığı ifade edildi. 

Uzlaşma sağlanamamanın nedenin ise yetki tartışması olduğu ileri sürülüyor. Nakliyat- İş, 2015 yılında Norm Altaş'ta mahkeme kararıyla yetkiyi aldı. Ancak bu tarihten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı belediyelerdeki ulaştırma iş kolunun da genel hizmetleri sınıfına girdiğini öne sürerek, belediyelerin ulaştırma hizmetlerini genel hizmetler sınıfına aldı. Durumdan Norm Altaş firması da etkilendi. Bu süreçten sonra işyerinde yetki tartışmaları başladı. TİS masasında uzlaşma sağlamamasının nedenleri arasında yetki tartışmasının olduğu ileri sürülürken işçiler Nakliyat İş, Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile görüşmek istedi, ancak talepleri karşılıksız kaldı. Duruma tepki gösteren Nakliyat İş üyesi işçiler, İzmir Caddesi'nden belediye önünü protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. 

Burada konuşan Nakliyat- İş Genel Başkanı Alı Rıza Küçükosmanoğlu, Türkiye'deki taşeron sistemine tepki göstererek, “Taşeron cehenneminde insan yerine konulmak için yürüdük.  Taşeron sadece bizde değil, yüz binlerce işçiye bu dayatılıyor. Amaç sendikasız, iş cinayetleriyle karşı karşıya bırakılan bir çalışma düzenidir” dedi. 

Küçükosmanoğlu, Norm Altaş'taki TİS süreçlerinin tıkandığı bilgisini paylaşarak, “ Sosyal demokrat bir belediyede örgütlenmemiz engellenmeye çalışıldı. Ancak işçilerin iradesiyle yetki aldık. 2 aydır,  TİS görüşmelerimiz devam ediyor. Ancak ilerleme sağlanmadı ve uyuşmazlık tutuldu. Alt işverende çalışan işçilerin tüm haklarından üst işveren olarak belediye başkanı sorumludur. Belediye başkanından randevu istedik vermedi. Haziran'da başlayan adalet yürüyüşünü yapan bir partinin temsilcisi belediye başkanından beklediğimiz adalet ancak o adaletsizlik yapıyor. Şunu biliyoruz, Norm Altaş'ta TİS yapılmasını hiçbir güç engelleyemez. Sözleşmemizi engellemeye devam ederlerse üretimden gelen gücümüzü kullanacağız. Bu eylem uyarı eylemidir”diye konuştu. (Ankara/ EVRENSEL) 
 

ÖNCEKİ HABER

Emekliliğe zorlama uygulamaları katlanılmaz seviyeye ulaştı

SONRAKİ HABER

Osmaniye’de kadın cinayeti yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa