10 Ağustos 2017 08:19

İmam hatipte dev bütçe karanlık tablo

Eğitim Sen, devasa bütçeye rağmen her 5 imam hatip lisesi öğrencisinden yalnızca birinin lisans programlarına yerleşebilmesini değerlendirdi.

İmam hatipte dev bütçe karanlık tablo

Paylaş

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından her 5 imam hatip liseliden yalnızca birinin lisans programlarına yerleşebildiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet'e konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Trilyonlarca lira bütçe ayrılmasına rağmen başarı elde edilemiyor. Çünkü bilim yok. Sorgulamayan, bilim referansı olmayan bir eğitimden başarı elde edemezler. Çocuklara yazık ediyorlar” dedi.

Aydoğan, “Son dönemdeki yeni yönetmelik ve müfredatla bütün derslerin içeriği bilimden uzaklaştırılarak dini referanslara bağlanıyor. Ensar, İlim Yayma gibi vakıflarla yapılan protokollerle de hem örgün hem yaygın eğitim aşama aşama cemaatler arasında paylaştırılıyor. Bunları birlikte değerlendirdiğimizde karanlık bir tablo var” ifadelerini kullandı.

EN YÜKSEK BÜTÇEYİ İMAM HATİPLER ALIYOR

İmam hatiplerin 2012’den başlayarak önünün sonuna kadar açıldığını belirten Aydoğan, “Vakıfların, derneklerin ve sermaye gruplarının imam hatipleri desteklemesinin önünü açtılar. En donanımlı okul binaları imam hatip okulları. Diğer okullarda bir sürü eksiklik varken, badanası bile yapılmıyorken imam hatip liseleri en çok bütçeyi alıyor” dedi. Aytekin, “MEB’in yeni Kurum Açma Kapatma Yönetmeliği ile fen lisesi ve diğer lise türlerini açmanın önünü kapattılar. İmam hatipleri ise kolaylaştırdılar. Bu yönetmelik ile çocukların imam hatip lisesi dışında gidebilecekleri bir lise kalmayacak birçok bölgede. Tek şık imam hatip olacak” diye konuştu.

BAŞARILI OKULLAR CEZALANDIRILDI

İHL’lerdeki başarısızlığı örtmek için başarılı liselerin önünün kesildiğini vurgulayan Aydoğan, “Proje okul kapsamında en başarılı liselerin önce idari kadrolarını değiştirdiler. 15 Temmuz’dan sonra da KHK ile 8 yılını dolduran öğretmenlerin hepsini zorunlu sürgün yaptılar rotasyon adı altında” değerlendirmesinde bulundu.

LİSELERDE BAŞARI ORANI

2017 yükseköğretim merkezi yerleştirme sonuçlarına göre liselere göre başarı oranında imam hatip liseleri son sırada yer aldı. Anadolu Lisesi mezunu 396 bin adaydan 138 bini, Fen Lisesi mezunu 22 bin adaydan 12 bini bir lisans programına yerleşirken, 222 bin 925 imam hatip lisesi mezunundan sadece 40 bini lisans tercihlerine yerleşebildi. Bu sonuçlara göre, sınava giren her 5 imam hatipliden sadece 1’i üniversiteye girebildi. 1.8 milyon adaydan sadece yarısı tercih yaptı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

BirGün Editörü Burak Ekici gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Kanguru faresi görüntülendi haberleri gerçeği yansıtmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa