Kapatılan Real Hipermarket işçileri tazminatlarını istiyor

Real Hipermarketler zincirinin kapatılmasıyla işsiz kalan işçiler, şirketin Beşiktaş mağazası önünde eylem yaparak kıdem tazminatlarını istedi.

04 Ağustos 2017 18:07
Paylaş

Real Süpermarket işçilerinin tazminatı hukuki ayak oyunları ile gasp edilmek isteniyor

Beğendik Mağaza İşletmelerine ait Real Hipermarketler zincirinin kapatılmasıyla işsiz kalan ve kıdem tazminatlarını alamayan işçiler, Beşiktaş Fulya Real Hipermarket önünde eylem yaptı. İşçiler kıdem tazminatlarının ödenmesini talep etti. Eylemde “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız”, “Beğendik'i kaçır, Real’i batır”, “İşçiler burada patron nerede”, “Bugün yarın dediler, hakkımızı yediler”, “İşçiler burada hırsız nerede?”, “Satılmış sendika” sloganları atıldı. Fulya Real Hipermarket’e asılan “Değerli müşterilerimiz, 03.08.2017 tarihi itibari ile mağazamız tadilat dolayısıyla hizmet veremeyecektir” duyurusu ise dikkat çekti.

Kitle adına işçilerden Hacer Ünal konuştu. Ünal, “Elimize alacaklarımıza ilişkin bir kağıt parçası tutuşturulmuş ve taksitler halinde işçilik alacaklarımızın ödeneceği bizlere söz verilmiştir. Tabii bu söz, sözde kalmıştır, işçilik alacaklarımızla ilgili tek bir kuruş bile ödeme yapılmamıştır” dedi. 

‘EVE EKMEK GÖTÜREMİYORUZ’

“Evlerimize ekmek götüremeyecek derecede mağdur edilmiş bulunmaktayız” diyen Ünal şöyle konuştu: Beğendik Mağaza Şirketi, Beğendik Yiyecek İçecek şirketi ve Real Marketler şirketi grup şirketleri olarak iflas erteleme kararı almış, iflas erteleme kararından yaklaşık 1 buçuk yıl sonra Real Marketler şirketinin dosyası Beğendik şirketlerinden ayrılarak sadece Real şirketinin iflası sağlanmıştır. Bu iflas kararı ile grup şirketlerinden olan Beğendik Yiyecek İçecek Şirketi ile Beğendik Mağaza Şirketi tüm ticari faaliyetlerine devam ederken bizim çalışmakta olduğumuz Real Marketler Zincirinin tüm çalışanları mağdur edilmiştir. Milyonlarca lirayı bulan işçilik alacaklarımız da bu yolla gasp edilmiştir.

'EMEĞİMİZİN HARCANMASINA GÖZ YUMMAYIN'

Ünal, yetkililere ise şöyle seslendi: Yasal tazminat haklarımızın hukuki ayak oyunları ile gasp edilmesine izin vermeyiniz. İşveren karşısında güçsüz ve işsizlik tehdidi altında zaten iyice cılızlaşan omuzlarımıza haksız ve kötü niyetli işverenlerimizin bir kez daha basarak milyonlarına milyon katmalarına lütfen izin vermeyiniz. Yıllarımızın emeğinin bu şekilde harcanmasına göz yummayınız.

‘TEZ-KOOP İŞ KAYIPLARA KARIŞTI’

İşçiler, üyesi oldukları Türk-İş’e bağlı Tez-Koop-İş Sendikasına da ““Personele sahip çıkmadı. Real'de çalışma süremizde haklarımızı alamadık. Sendika şirketin sendikası gibi bir şeydi” sözleriyle tepki gösterdi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Lucescu dönemi resmen başladı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de binlerce öğrenci iklim değişikliğine karşı ders bırakıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa