Fatih Polat, Cumhurbaşkanına hakaretten ifade verdi

Fatih Polat, Cumhurbaşkanına hakaretten ifade verdi

Fatih Polat Craig Shaw’ın, Erdoğan ailesiyle ilgili haberine yer verdiği köşesiyle ilgili Cumhurbaşkanına hakaretten ifade verdi.

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, gazeteci Craig Shaw'in "Erdoğan Ailesinin Gizli Offshore Anlaşması" başlıklı haberine yer verdiği köşe yazısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaretten ifade verdi.

SORUYA 'HAKARET' MUAMELESİ

Polat, gazeteci Craig Shaw'in, 'The Black Sea' sitesinde 26 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan ve "Malta Files, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi ile Sıtkı Ayan ve Azeri iş adamı Mübariz Mansimov arasındaki milyon dolarlık petrol tankeri ortaklığını ortaya çıkarıyor" ifadelerine yer verilen "Erdoğan Ailesinin Gizli Offshore Anlaşması" başlıklı haberini, 28 Mayıs 2017 tarihli köşe yazısında aynen yayınlamış ve "Erdoğan ailesiyle ilgili bu iddialara muhatapları ne diyor?" diye sormuştu. 

Ardından Polat'ın yazısı mahkeme kararı ile internet sitesinden çıkarılması istenmiş, karara itiraz edilerek yazının çıkarılmaması üzerine de itiraz reddedilmiş ve yazı siteden kaldırılmıştı. Bunun ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatının şikayeti üzerine, Polat hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." hükmünü içeren Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 299/1. maddesi uyarınca soruşturma açıldı.

'SORUMUN ARKASINDAYIM'

Fatih Polat, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında dün Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na ifade verdi. 

Köşesinde yer verdiği gazeteci Craig Shaw'in haberinde herhangi bir hakaret ifadesi bulunmadığını, kendisinin, yazısının başlığındaki sorusunun da hakaret içermediğini belirten Polat, "Dünyanın başka ülkelerinde yayınlanabilen Türkiye ile ilgili bir haberin, Türkiye'de yayınlanamamasını halkın haber alma hakkı açısından kabul edilebilir bulmadığım için köşemde yer verdim. Gazetecilik soru sormakla başlar. Soru sormayı bıraktığınız zaman, gazeteciliği de bırakmış oluyorsunuz. Sorumun arkasındayım" dedi. 

Polat'ın avukatı Mustafa Söğütlü de, müvekkilinin yazısında herhangi bir hakaret bulanmadığını ve yazının, basın ve ifade özgürlüğü açısından Anayasa ile uluslararası sözleşmelerin koruması altında bulunduğunu belirterek, kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmesini talep etti. (İstanbul/EVRENSEL)


 

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Ağustos 2017 08:41
www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

 1. Hüseyin Özlütaş 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 11  /  Beğenmedim 0

  ŞİİR TADINDA BİR ŞİİR
  BABA NASİHATI! !


  Sahte rakımısın nesin?
  Şişede durduğun gibi dur!
  İnsanlara yaşa mı zehir etme!
  Karanlık emelinden ve kör inadından vazgeç.
  İster inan, istersen inanma ama vazgeç.
  Kinin ve nefretin şöyle dursun.
  Girme masumiyetin kanına.
  Yakma anılarımı ve her şeyimi!
  Sende yanarsın kendi ateşinde!
  Gel vazgeç, şu kör inadından!
  Demokrasi ile inatlaşmak olmaz.
  Irkçılıkta inat,
  Şovenizm de inat,
  Operasyonlarda inat,
  Halka zulümde inat,
  Katliamlardan inat,
  Ona inat, buna inat şov biti.
  Emperyalizmle dostluğa devam!


  31.7.2017
  HÜSEYİN ÖZLÜTAŞ
  Maden Mühendisi

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.