Londra’da 70 binada  ihmal tespit edildi

Londra’da 70 binada ihmal tespit edildi

Grenfell Tower yangının yankıları sürüyor, yangının ardından Londra’da binalarda yapılan tespitlerde 70 binada ihmal olduğu ortayı çıktı. 

İngiltere’nin başkenti Londra’nın batısında bulunan Kuzey Kensington bölgesindeki 14 Haziran’da 24 katlı Grenfell Tower binasında çıkan ve 80 kişinin yaşamına yitirmesine neden olan yangının yankıları sürüyor. Yangının ardından Londra’da binalarda yapılan tespitlerde 70 binada ihmal olduğu ortayı çıktı. 

Geçen günlerde yapılan yangın güvenliği testi, Grenfell Tower’un kaplama sisteminin “Büyük bir fiyasko” olduğunu gösterdi. Grenfell Tower’da en az 80 kişinin ölümüne ve 100’den fazla kişinin yaralanmasına sebep olan yangın sonrası test edilen dış cephe kaplama malzemeleri yangın güvenliği testinde başarısız oldu. Yangın güvenliği testi, hükümet adına yapı araştırma kuruluşu (BRE) tarafından Grenfell Tower’ın büyük ölçekli bir kopyası üzerinde gerçekleştirildi. Dezeen’in haberine göre, test yanıcı polietilen plastik çekirdekten ve yanıcı PIR plastik köpük izolasyonlu alüminyum panellerden oluşan dokuz metrelik Grenfell Tower maketi üzerinde uygulandı. Hükümetin dış kaplama sistemindeki malzeme kombinasyonunun mevcut bina yönetmelik talimatı BR135’e uymadığını belirttiği de haberde yer aldı. 

‘KULLANILMAMASI GEREKEN MALZEMELERİ KULLANIYORLAR’

BBC’nin Politika Editörü Chris Cook, yangın testinin gösterildiği canlı yayında katıldığı televizyon programında tasarımı “mutlak bir başarısızlık” olarak nitelendirdi ve bu test malzeme kullanılmadan yapılmış olması durumunda bu trajedinin yaşanmamış olacağını dile getirdi. Cook, “Böyle bir test, Grenfell Tower inşa edilmeden önce gerçekleştirilmiş olsaydı, bu malzemeler binada kullanılmış olmazdı” dedi. İnşaat sektöründe maliyeti düşürmek için yönetmeliğe uymayan malzemelerin kullanımına dikkat çeken Cook, “Bu malzeme seçimi asla kabul görmüş olamaz. Aynı zamanda bu durum inşaat sektörünün, yüksek binalarda kullanılmaması gerekilen malzemelerin kullanılması alışkanlığını bize gösterdi” diye konuştu. 

BİRÇOK BİNA AYNI RİSKİ TAŞIYOR

Yangın tartışmasını sürdüren The Guardian ise haberinde, şu anda Birleşik Krallık’taki 82 binanın kaplama sistemlerinde Grenfell Tower’da kullanılan malzeme kombinasyonuna sahip olduğunu belirtti. Bu binaların 47’si yerel idarelere ait olduğu ya da onlar tarafından yönetildiği dile getirilen haberde, şimdilik yüksekliği 18 metreyi aşan binalarda uyulması gereken yönetmeliğe göre İngiltere çapında 70 yüksek katlı binanın BRE yangın güvenliği testini geçemediği bilgisine yer verildi.  

MİMARLAR HÜKÜMETİN KONUT POLİTİKALARINA TEPKİLİ

Toplu konut yerleşimleri üzerine yoğunlukla çalışan Londra merkezli bir mimarlık ofisinden Mimar Paul Karakusevic Dezeen’e yaptığı açıklamada, “Bu korkunç olay, nihai olarak kamu müşterilerini ve inşaat sektörünü, tasarım kalitesini ve şartnamelerini ciddiye almaya zorlayan şok olabilir” ifadelerini kullandı. Yine Dezeen’e konuşan Mimar Piers Taylor, toplu konutlarda yaşayanların maliyeti azaltmak için yapılanlardan en kötü şekilde etkilenenler olduğunu söyledi ve ekledi:“İşçi sınıfından olmak veya toplu konutlarda yaşamak, yaşamınızı değersiz olarak gören bir devlet ve bir toplum tarafından cezalandırılmak demektir.” Taylor, Grenfell yangının toplu konutlarda yapılan uygulamalara bakılarak bir sürpriz olmadığını vurguladı. Mimar Neil Deely yangınla ilgili verdiği görüşte, finansal riskin güvenlik önlemlerinden daha çok göz önüne alınması sebebiyle bu problemin çok yaygın olduğunu belirterek, “Düzenlemelerin azaltılması, modern satın alma uygulamaları ve son hükümet konut politikası üst üste geldi ve Grenfell yangını yaşandı” dedi. 

LONDRA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

The Guardian’ın yangınla ilgili yürütülen soruşturmaya ilişkin yaptığı haberde, Londra Emniyet Müdürlüğü Dedektiflik Masası Grenfell yangın felaketiyle ilgili yaptığı soruşturmada binayı yöneten Kensington ve Chelsea Kraliyet Belediyesinin ve Kensington ve Chelsea Kiracı Yönetim Organizasyonunun tüzel kişinin taksirle adam öldürmekten şüpheli olmaları için makul gerekçeler olduğunu söyledi. Kuruluşların binada bulananlara karşı yasal sağlık ve güvence yükümlülüğü olduğu hatırlatılan haberde, eğer yükümlülüğünün ihlalinin kanıtlanmasını durumunda tüzel kişinin taksirle adam öldürmesiyle ilgili yasa hükmü uygulanacağı ifade edildi. İngiltere’de 2007 Tüzel Kişinin Taksirle Adam Öldürme Ve Tüzel Kişinin Adam Öldürme Yasası olarak bilinen ve  2008’de yürürlüğe giren yasaya göre, bir kurumun faaliyetleri ve yönetimi bir insanın ölümüne sebep oluyorsa o kurumun insan öldürme suçundan suçlu bulunabileceğini öngörüyor. 

POLİSTEN AİLELERE MEKTUP 

Sıcaklığın 1000C’ye ulaştığı Grenfell yangınında uzmanlar kurbanların kimliklerini belirlemekte zorlanıyorlar. Polis,  hayatta kalanlara ve yaşamlarını yitirenlerin ailelerine gönderdiği mektupta, Kensington ve Chelsea Kraliyet Belediyesinin ve Kensington ve Chelsea Kiracı Yönetim Organizasyonunu şüpheli olarak tanımlandığı ve soruşturmanın sürdüğünün bilgisini verdi. Polisin ailelere gönderdiği bilgilendirme mektubunda 2007 yasasına göre şüpheli şirketlerden herhangi bir şahsı tutuklama yetkisinin polise verilmediğini de açıkladı. 

‘PARA CEZASI ADALETİ SAĞLAMAZ’

İşçi Partisi Milletvekili David Lammy, The Guardian’a yaptığı açıklamada, polisin daha fazla harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Grenfell’de adaletin sağlanmasını isteyen Lammy, “Tüzel kişinin taksirle adam öldürme cezası; para cezası. Para cezası, Grenfell kurbanları ve aileleri için adaleti temsil etmez. Esaslı ihmale dayanan bilinçsiz taksirle adam öldürme durumunda hapis cezası uygulanır ve umarım polis ve savcılık Hizmeti bilinçsiz taksirle adam öldürmenin esaslı ihmalden dolayı meydana geldiğini göz önünde bulundurur” diye konuştu. 

Haberi derleyen ve çeviren: 
Elif Turgut

www.evrensel.net