İngiltere'de 'Yusuf Karataş'a özgürlük' kampanyası

İngiltere'de 'Yusuf Karataş'a özgürlük' kampanyası

DTK toplantılarına katılması gerekçe gösterilerek tutuklanan Yazarımız Yusuf Karataş için İngiltere'de destek kampanyası başlatıldı.

Arif BEKTAŞ
Londra

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantılarına katıldığı ve mevsimlik tarım işçileri kurultayında bulunduğu gerekçesiyle “terör örgütü yöneticiliği” suçlamasıyla tutuklanan Yazarımız Yusuf Karataş için İngiltere'de kampanya başlatılıyor.

Başta işçi sendikaları olmak üzere, milletvekilleri ve politikacılarla görüşmeler yapan Türkiye Halklarıyla Dayanışma Kampanyası (SPOT), Yusuf Karataş'ın hukuksuz bir şekilde tutuklandığına dikkat çekerek derhal serbest bırakılmasını istedi. SPOT adına yapılan açıklamada, AKP yetkililerinin de defalarca katıldığı DTK toplantılarına katılan Karataş'ın “terör örgütü yöneticiliği” ile yargılanmasının muhalifler üzerinde estirilen saldırı dalgasının son halkası olduğu ifade edilerek, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'na başvurulacağı belirtildi.

Başta Gazeteciler Sendikası (NUJ) olmak üzere, ülkenin en büyük iki sendikası olan UNITE ve UNISON’dan destek isteyen SPOT, yüzlerce milletvekiline de çağrı yaparak, Yusuf Karataş ve tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için kampanyaya destek istedi.

SPOT yetkilileri ve sendikalar, önümüzdeki günlerde İngiltere Dışişleri Bakanlığı ve Londra Türkiye Elçiliği ile bir görüşme yaparak, Türkiye'de gazeteciler üzerindeki baskıların son bulmasını isteyecek.

www.evrensel.net
ETİKETLER Yusuf Karataş