Cumhuriyet davasında 7 kişi özgürlüklerine kavuştu

19 sanıklı Cumhuriyet davasında ara kararını açıklayan mahkemenin tahliye kararı verdiği 7 kişi, Silivri Cezaevinden serbest bırakıldı.

28 Temmuz 2017 23:45
Paylaş

FETÖ PDY, DHKP-C ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” suçlamasıyla yargılanan 11'i Cumhuriyet gazetesi çalışanı, biri Twitter kullanıcısı 12 kişinin tutuklu bulunduğu 19 sanıklı Cumhuriyet davasında ara kararını açıklayan mahkeme, 7 kişinin tahliyesine karar verdi.

Yakınları ve mesai arkadaşları tahliyelerine karar verilen okur temsilcisi Güray Öz, çizer Musa Kart, yazar Hakan Kara, gazetenin avukatları Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör, Cumhuriyet Vakfı yöneticilerinden Önder Çelik ve Kitap eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay’ı karşılamak için Silivri Cezaevi önüne geldi.

MUSA KART: 4 ARKADAŞIMIZI DA SİLİVRİ'DEN ALACAĞIZ

Karikatürist Musa Kart, tahliyesi sonrasında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Haksız hukuksuz mesnetsiz suçlamalarla 9 ay tutuklu kaldık. Sevdiklerimizden, işimizden ayrı tutulduk. Avukat arkadaşlarımız buna ‘keyfi tutuklama’ diyor. Ama inanın bu süre içerisinde yüreğimizi kinle ve öfkeyle doldurmadık. Bu duygularla yaşayamazdık. Cumhuriyet’i FETÖ terör örgütüyle irtibatlandırmak isteyen iddianame düşmüştür. Savunmamda da ifade ettim. Dedim ki: Bu iddianame düşmüştür. Ama mizahı zerafet ölçüsünde yapanlar bilirler ki düşene vurulmaz. Önyargısız bir denetim, bir iddianame hazırlansa görülecekti ki, başta FETÖ olmak üzere bütün terör örgütlerine karşı çizilmiş en sert karikatürlerin altında benim imzam vardır. Bunu niçin söylüyorum; terör örgütlerini en sert şekilde eleştiren bir gazeteyi terör örgütleriyle irtibatlandırmak aklın hayalin alacağı bir şey değil.

Tahliye anında çok sevinçli olacağımı düşünüyordum ama çok sevinçli değilim. Ne yazık ki 4 arkadaşımız halen Silivri Cezaevi’nde yatmaktalar, Gazetecilerin cezaevine olduğu bir fotoğraf Türkiye’ye yakışmıyor. Umarım en kısa zamanda 4 arkadaşımızı da Silivri’den alacağız.

İlk günden itibaren hem yurt içinde hem yurt dışında muazzam bri dayanışma vardı. İlk günden itibaren rahattık çünkü Haklı olduğumuzu inanıyorduk, insanların haklı olduğumuzu bildiklerini görüyorduk. Hepinize teşekkür ediyoruz." 

Foto: Cumhuriyet Gazetesi

MUSTAFA KEMAL GÜNGÖR: BU HAKSIZLIKLAR SON BULACAK

Tahliye edilen Mustafa Kemal Güngör, "Murat Sabuncu ve Akın Atalay ile aynı hücredeydim, çıkarken hepinize selam söylediler. Kadri Gürsel ve Ahmet Şık'ın da selamı var. Eminim en kısa zamanda onlar da bizimle birlikte olacak. Bu haksızlıklar, bu hukuksuzluklar son bulacak.Hepinize çok teşekkürler, sağolun varolun" dedi.

Foto: Cumhuriyet Gazetesi

HAKAN KARA: TÜM İDDİALARIN DA GERÇEK DIŞI OLDUĞU KANITLANMIŞ OLDU

Tahliye edilen Hakan Kara, Silivri Cezaevi çıkışında yaptığı açıklamada, "Herhangi bir gazeteciye sorsanız 'FETÖ ile en fazla mücadele eden gazete hangisi? diye, 'Cumhuriyet' der. Cumhuriyet 40 yıldır FETÖ ile mücadele ediyor. Bunun 34 yılına ben tanığım. Cumhuriyet ile FETÖ'yü bir araya getiremezsiniz. İddianamedeki tüm iddiaların da gerçek dışı olduğu kanıtlanmış oldu. Tüm kamuoyu da bunu gördü. Çıktığımız için mutluyuz ama bir burukluk da taşıyoruz. Çünkü 4 arkadaşımız içeride. En kısa zamanda onları da alacağız ordadan" dedi. 

Yapılan açıklamanın ardından gazeteciler aileleri ile birlikte cezaevinden ayrıldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu Nobel'e aday gösterildi

SONRAKİ HABER

Kirazpınar halkı tedirgin ve öfkeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa