13 Temmuz 2017 15:14

Kayyım, Cegerxwîn Kültür Merkezi'nin tabelasını indirdi

Diyarbakır Kayapınar Belediyesi'ne atanan kayyım, Cegerxwîn Kültür Merkezi'nin tabelasını indirdi. Merkeze '15 Temmuz' adı verileceği öğrenildi.

Paylaş

Diyarbakır’da ünlü Kürt şairi Cegerxwîn’in isminin verildiği Gençlik, Kültür ve Sanat Merkezi'nin tabelası Kayapınar Belediyesi kayyımının talimatıyla indirildi. Merkeze, “15 Temmuz Millet Kültür Merkezi” ismi verileceği öğrenildi. 

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar Belediyesi tarafından 10 Nisan 2010 tarihinde açılan Cegerxwîn Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi'nin tabelası indirildi. Öğle saatlerinde vinç yardımı ile tabela söküldü. Kayyım atanmasından bir süre sonra kültür merkezinin tabelasının yanına işlenen Arapça "Kulluk etmek" anlamına gelen "waw" kelimesine ise dokunulmadı. Merkeze, "15 Temmuz Millet Kültür Merkezi" adı verileceği öğrenildi. 

Kayapınar Belediye kayyımı İlçe Kaymakamı Mustafa Kılıç'ın talimatıyla daha önce "Kompleksa Werzîşê Ya Amedê" tesisinin ismi "Şehit Polis Halit Gülser Spor Kompleksi" olarak değiştirilmişti. Kürtçe’ye tahammülsüzlük Kayapınar Belediyesi'ne bağlı çocukların Kürtçe eğitim gördüğü Zarokîstan Xalxalok’a da yansımıştı. Bu kreşte çalışan 14 öğretmen, 2 idareci ve 2 mutfak görevlisinin işine kayyımın talimatıyla son verilmişti. 

KAYYIMLARIN BAZI İCRAATLARI

* Roboskî’de katledilen 34 sivil anısına Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesi Diclekent semtinde açılan Rojava Parkı’ndaki Roboski anıtı 8 Ocak’ta yıkılarak kaldırıldı. 

* Yıllardır Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi girişinde bulunan, Asur mitolojisinde “Lamassus” olarak isimlendirilen insan başlı aslan heykelleri kayyım tarafından “put” denilerek 7 Ocak’ta kaldırıldı. 

* Şair Ahmed Arif'in Diyarbakır'da Sur’daki büstüne saldırı düzenlendi. Şairin büstü yerinden söküldü ve kaidesine zarar verildi.

* Ağrı’nın Doğubayazıt Belediyesi kayyımı Ulaş Akhan, Uluyol Mahallesi’ndeki Ehmedê Xanî Parkı’ndaki heykelini yıktırdı. 

* Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 12 Kasım 2004 tarihinde evinin önünde babası Ahmet Kaymaz ile birlikte 13 kurşun ile öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz adına ilçede yaptırılan heykeli kaldırılarak, yerine saat kulesi yapıldı. 

* Yenişehir Belediyesi’ne kayyım olarak atanan kaymakam Mehmet Özel, 2012 yılında açılan Mervani Parkı içindeki Mervani tarihini anlatan kabartmaları 30 Mart tarihinde kaldırdı. 

* Ömrü cezaevlerinde geçen, 2007 yılında yaşamını yitiren Kürt siyasetçi, eski milletvekili Orhan Doğan anısına Cizre’de yapılan anıt kayyım talimatıyla yıkıldı. (Diyarbakır/DİHABER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Nuriye ve Semih için Ankara’ya çağrı

SONRAKİ HABER

HDP'li Besime Konca'nın 2.5 yıllık cezası onandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...