08 Temmuz 2017 20:47

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Selahattin Demirtaş'a 'terörist' dedi

G20 zirvesi sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Selahattin Demirtaş hakkındaki soruya cevaben 'Bu söylediğiniz kişi bir teröristtir' dedi.

Paylaş

Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen G20 zirvesi sonrası basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a ilişkin soruya cevaben 'Bu söylediğiniz kişi bir teröristtir' ifadesini kullandı. Erdoğan, ayrıca 140 günü aşkın süredir hapiste olan Die Welt muhabiri Deniz Yücel hakkındaki soruyu "Basın mensupları herhalde sınırsız özgürlüğe sahip değildir. Basın mensupları da suç işler. Suç işlediği zaman da yargı gerekli değerlendirmeleri yapar" şeklinde cevapladı. Erdoğan'ın bu sözlerine tepki yağdı. 

'FİKİR VE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ KONUSUNDA HASSASIM'

Yücel'e ilişkin soruyu yönelten gazeteciye 1999 yılında cezaevine girdiğini hatırlatan Erdoğan, "Fikir özgürlüğünü iyi bilirim. Belediye başkanıyken şiir okuduğum için hapse girdiğimi herhalde bilmiyorsunuz. Fikir, düşünce özgürlüğü konusunda hassasım. Bütün yasalarımız buna göre düzenlenmiştir. Bu basın mensubu diye tanıdıklarınız teröre yardım yataklık yapan kişilerdir" diye konuştu.

'ALMAN YÖNETİMİ SALON TOPLANTISI YAPMAMA MÜSAADE ETMEDİ'

G20 zirvesi için geldiği Almanya'daki Türk vatandaşlarına hitap etmesine izin verilmediğini belirten Erdoğan, "Bu seyahatim vesilesiyle salon toplantısı yapmayı arzu ettim. Fakat Alman yönetimi, eyaletler vesaire, benim burada salon toplantısı yapmama müsaade etmediler. Buna tahammül edemediler. Bunu hangi özgürlükle bağdaştıracağız? Eğer özgürlükler dünyasından bahsedeceksek, halkının yüzde 52'sinin oyunu alan bir cumhurbaşkanına konuşma müsaadesi vermeyenler özgürlüklerden bahsedemez. 'Şu anda yaşanan siyasi intihar' dediğim olay budur. Bu bumerang gibi döner, kendilerini vurur" ifadelerini kullandı.

'SÖZDE ADALET YÜRÜYÜŞÜ'

Almanya'da telekonferansla miting düzenlemesine de izin verilmediğini hatırlatan Erdoğan, "PKK'ya yürüyüş izni verildiğini" ancak toplantı ya da yürüyüş hakkını kullanmak isteyen "meşru" derneklere de müsaade edilmediğini belirtti.

Türkiye'de böyle bir yasağın olmadığını iddia eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun gerçekleştirdiği 'Adalet Yürüyüşü'nü de "sözde adalet yürüyüşü" olarak tanımladı.

İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARINA AĞIR İTHAM

Erdoğan, Büyükada'daki bir otelde düzenlenen seminere gerçekleştirilen polis baskınında gözaltına alınan insan hakları savunucularına "Onlar adeta 15 Temmuz'un devamı niteliğinde bir toplantı için bir araya gelmişlerdi" dedi. Erdoğan ayrıca insan hakları savunucularının gelen istihbarat sonucu gözaltına alındığını iletti.

'BU SÖYLEDİĞİNİZ KİŞİ TERÖRİSTTİR'

Erdoğan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğu hakkındaki bir soruya cevaben şu ifadeleri kullandı:

"Bu söylediğiniz kişi bir teröristtir. Ve öyle bir terörist ki, bütün benim Kürt kardeşlerimi sokağa döküp, ondan sonra sokağa döktüğü Kürt kardeşlerimi de, 53 Kürt kardeşimi, yine Kürtlere öldürten bir teröristtir. Bu sadece suçlarından bir tanesidir. Şu anda zaten yargıdadır. Yargı onlarla ilgili ne karar verirse, o karar bizim başımızın gözümüz üstündedir"

SOSYAL MEDYADA #DemirtaşBizleriz KAMPANYASI

Erdoğan'ın HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için sarfettiği 'terörist' ifadesine yurttaşlardan tepki yağdı. Yurttaşlar Erdoğan'a tepkilerini sosyal medyadan #DemirtaşBizleriz etiketi ile paylaşıyor.

HDP: BU SÖZLERİN HESABINI SORACAĞIZ

Erdoğan'ın G20 zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında Demirtaş için “Söylediğiniz kişi bir teröristtir” ifadesini kullanmasına HDP'den tepki geldi. HDP yayınladığı açıklamada "Bu sözlerinin hesabını siyaseten ve uluslararası hukuk alanında soracağız" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada Demirtaş için “Selahattin Demirtaş terörist değil, HDP’nin Eş Genel Başkanı ve milyonların iradesidir. Milletvekilidir. Cumhurbaşkanlığı’na aday olmuş onurlu bir kişidir. Mücadelesi ve fikirleriyle Türkiye’de yaşayan halkların gönlünde ve zihninde yer etmiş, umut olmuş bir insandır ve siyasetçidir” denildi.

Erdoğan’ın konuşmasının Demirtaş hakkındaki davalara müdahale olduğu belirtilen açıklamada, “Erdoğan bu ifadesiyle sürmekte olan davalara ve yargıya açıkça müdahale etmekte, karar dikte etmekte, karar yazdırmaktadır. Aynı zamanda Anayasa Mahkemesi’ni açıkça tehdit etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Erdoğan’ın sözlerinin “kabul edilmez” olduğu belirtilen açıklamada "Bu sözlerinin hesabını siyaseten ve uluslararası hukuk alanında soracağız" denildi. 

Dihaber’e konuşan hukukçular, “Cumhurbaşkanı suç işliyor. Kendisini bir mahkeme yerine koyarak peşin bir hüküm veriyor” dedi. Hukukçular Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. 

KAVİLİ: HUKUKSUZLUĞUN İFADESİDİR

Erdoğan’ın siyasi bir partinin genel başkanı olduğunu, ancak böyle olsa dahi başkalarına hakaret etme hakkının olmadığını dile getiren Avukat Ömer Kavili, “Bir kere terörist demek sadece ve sadece karalamaya yöneliktir. Hukuken doğru değildir” dedi.

Yargılama devam ederken yargılamayı etkileyecek herhangi bir sözün sarf edilmemesi gerektiğini belirten Kavili, “Hakim olarak görev yapanlara hiçbir baskı ve talimat verilmemesi lazım hukukun standardı budur. Herkesin yargılanması düzgün olmalıdır. Avukat meslektaşım yargılanırken ona bu şekilde bir beyanda bulunulması bir laf söylenmesi hukuk değil hukuksuzluğun ifadesidir. Gücü elinde bulunduranların en büyük tehlikesi güç zehirlenmesine uğradığının farkına varmamasıdır” şeklinde konuştu. 

‘YARGIYA TALİMAT VERİYOR’

Erdoğan’ın 6 milyonun iradesi olan bir partinin eş genel başkanına “terörist” dediğini hatırlatan Avukat Sinan Zincir de, “Kendini yargı erkininde yerine koyan bir Cumhurbaşkanı anlayışıyla karşı karşıyayız. Ve insanları çok rahat bir şekilde etiketleyip, afişe edip, tanımlayabiliyor” dedi. Erdoğan’ın sarfettiği sözlerle, Demirtaş’ın devam eden davaları için yargıya talimat verdiğini vurgulayan Zincir, “Aslında Cumhurbaşkanı suç işlemektedir. Hakkında herhangi kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı olmayan ve aynı zamanda bir siyasal partinin eş genel başkanı olan milyonları temsil eden bir kişiye ‘terörist’ diyerek, Demirtaş’ın yargılandığı davalarda yargıya talimat vermiştir”  dedi. 

Cumhurbaşkanı ve iktidarın geldiği noktanın yasama, yürütme ve yargıyı tek elde toplamak olduğunun altını çizen Zincir, “Hukukun ayaklar altına alındığı evrensel hukuk değerlerinin yok sayıldığı bir ortamda Cumhurbaşkanı bunları çok rahat bir şekilde söyleyecek konuma gelmiştir. Cumhurbaşkanı suç işlemektedir. Halkı tahrik etmektedir. Yargılama makamlarını etki altına almaktadır. Devam eden yargılamalara ve yargıya müdahale etmektedir” diye tepki gösterdi. 

‘KABUL EDİLEMEZ’

Türkiye’de yargının da, parlamentonun da Cumhurbaşkanı ve Saray etrafında toplandığını vurgulayan Avukat Selçuk Kozağaçlı da, “Bir yargı kararına ihtiyaç duymuyorlar hiçbir parlamento kararına ihtiyaç duymuyorlar. Zaten bu erkler de varlığını ve değerini kaybetmiş durumda” dedi.

Erdoğan’ın Demirtaş’a “terörist” demesinin asla kabul edilmeyeceğini belirten Kozağaçlı, “Parlamento, anayasa yargısı, ceza mahkemesi görevini tek başına Cumhurbaşkanı elinde toplamış durumda” diye konuştu. 

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

“Erdoğan böyle bir ifade kullanmakla tamamen diktatoryal bir ihtirasa sahip olduğunu kanıtlamış oluyor” diyen Avukat Ercan Kanar da, “6 milyon insanın oy vermiş olduğu, demokrasi ve barış için yaşamını adamış biri için ‘terörist’ demek abesle iştigaldir ve ayrıca bu tür bir değerlendirme yapmak bu tür bir hakaret, ithamda bulunmak yargıyı etkilemek, yargı organlarını vesayet altında tutmak anlamına gelir”dedi.

Kanar, Demirtaş’ın avukatları olarak bu konuda suç duyurusunda bulunacaklarını da ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Merkel’den Kürdistan referandumu açıklaması

SONRAKİ HABER

Üsküdar Belediyesinden atılan işçiler 12. kez eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa