04 Temmuz 2017 11:49

Haziranda en az 164, ilk 6 ayda en az 906 işçi can verdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin (İSİG) iş cinayeti raporuna göre haziranda en az 164, 2017'nin ilk 6 ayında en az 906 işçi yaşamını yitirdi.

Paylaş

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) haziran ayı iş cinayeti raporunu açıkladı. Rapora göre haziran ayında en az 164 işçi ve emekçi iş cinayetinde can verdi. Böylece 2017 yılının ilk 6 ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin sayısı en az 906 oldu.

Tarım orman işkolu 49, inşaat yol işkolu 36, taşımacılık 21, ticaret büro 11, metal ve enerji ise 9’ar işçi ölümüyle ilk 5 sırayı aldı. Ölümlerde ise ilk 5 sırayı 42 ölümle servis kazaları, 27 ölümle ezilme ve göçük, 11 ölümle beyin kanaması, 5’er ölümle patlama, zehirlenme/boğulma, intihar ve silahlı şiddet aldı.

Haziran ayında iş cinayetlerinin yaş gruplarına göre dağılımı ise şöyle oldu: “14 yaş ve altı yaş grubunda 3 işçi, 15-17 yaş grubunda 6 işçi, 18-27 yaş grubunda 23 işçi, 28-50 yaş grubunda 80 işçi, 51-64 yaş grubunda 30 işçi, 65 yaş ve üstü yaş grubunda 7 işçi ve yaşını bilmediğimiz/öğrenemediğimiz 15 işçi.”

DEVLET ÖNLEM ALMALIYDI

Geçtiğimiz hafta sonu Türkiye’nin tamamına aşırı sıcakların damgasını vurduğu, İstanbul’da gölgedeki sıcaklığın 37,2 dereceye çıkarak son 106 yılın rekorunu kırdığı belirtilen raporda, şu ifadelere yer verildi: “TV’lerden uzmanlar öğle saatlerinde gerekmedikçe dışarı çıkılmaması ve çıkılırsa da alınması gereken önlemleri sıraladılar. Peki bu sıcakta dışarıda çalışmak zorunda kalan işçiler? Mesela inşaat ve tarım işçileri. Çalışma Bakanlığının sıcaklık rekorlarının kırılacağını önceden bildiği bu günlere dönük olarak öğle saatlerinde çalışılmamasına dair bir karar vermesi çok mu zordu?”

İŞÇİ CEHENNEMİNE DÖNÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MÜSİAD toplantısında yaptığı “OHAL’le birlikte grev tehdidini engelledik” sözlerinin hatırlatıldığı raporda, “Evet, Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı, 2017 yılının ilk döneminde Türkiye yüzde 5 büyüdü. Peki ama nasıl? Artan iş cinayetleri, grev yasakları, sendikal baskılarla. Peki bu büyümeden bir pay aldı mı işçiler? Hayır. Türkiye artık bir işçi cehennemine dönüşmüştür” dendi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Almanya'dan Türkiye'ye casusluk uyarısı

SONRAKİ HABER

‘Gümrük indirimleri üretici üretmesin anlamına geliyor'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...