01 Temmuz 2017 22:41

İstanbul Valiliği'nden 'Onur Yürüyüşü'ne ikinci yasak

İstanbul Valiliği, 8. Trans Onur Haftası etkinlikleri kapsamında LGBT yürüyüşünü yasaklandığını, bazı yolların trafiğe  kapatılacağını açıkladı.

Paylaş

İstanbul Valiliği, Taksim'de yarın yapılacağı açıklanan 8. Trans Onur Haftası etkinlikleri kapsamında LGBT yürüyüşünü yasaklandığını, bazı yolların bu nedenle trafiğe  kapatılacağını açıkladı. Valilik, geçen Pazar günü yapılacak olan LGBT Onur Yürüyüşü'ne de izin vermemiş. Yürümek isteyenlere polis müdahale etmişti.

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bazı basın organları, internet siteleri ve sosyal medyada birtakım marjinal çevrelerce, 2 Temmuz 2017 Pazar günü saat 17.00'da Taksim Meydanı'nda "8. Trans Onur Yürüyüşü" adı altında bir yürüyüşe çağrı yapıldığı anlaşılmaktadır. 

Söz konusu yürüyüş için çağrı yapılan Taksim Meydanı ve çevresi Valiliğimizce ilan edilen toplantı ve gösteri yürüyüşü alanları arasında bulunmamaktadır. Ayrıca Valiliğimize 2911 sayılı kanun hükümleri uyarınca usulüne uygun bir başvuru yapılmamıştır. Bu arada yine sosyal medya platformlarında bu çağrıya karşı toplumun farklı kesimlerinden çok ciddi tepki gösterildiği görülmektedir.

Yapılan değerlendirmelerin sonucunda Valiliğimizce, başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın ve gezi amacıyla bölgede bulunan turistlerin güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek, söz konusu yürüyüşün düzenlenmesine izin verilmeyecektir. 

Kıymetli İstanbullu hemşehrilerimizin bu tür çağrılara itibar etmemeleri, güvenlik güçlerinin bu hususta yapacağı çağrı ve uyarılara  riayet ederek yardımcı olmaları önem arz etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur"

Alınan güvenlik tedbirleri kapsamında yarın saat 12.00'dan itibaren trafiğe kapatılacak yollar ise şöyle: 

-Zambak Sokak ve Meşelik Sokak

-Atıf Yılmaz Caddesi - Sadri Alışık Sokak

-Balo Sokak - Turnacıbaşı Caddesi

-Yeni Çarşı Caddesi – Hamalbaşı Caddesi

-Kumbaracı Yokuşu – Asmalı Mescit Caddesi

-Taksim Tünel (Beyoğlu Belediyesi önünden)

-Şişhane Metro Kavşağı Taksim Tünel istikameti (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üsküdar'da Suriyeli ailenin evine saldırı

SONRAKİ HABER

Kocaeli'deki fabrika yangınında yaralanan işçi yaşam mücadelesini kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa