01 Temmuz 2017 14:56

Sivas Katliamı'nın 24. yılı: Sorumlular cezalandırılsın

Sivas Katliamı'nın 24. yılı nedeniyle yapılan açıklamalarda sorumluların bulunup cezalandırılması talep edildi.

Paylaş

Sivas katliamının 24. yılı nedeniyle açıklama yapan kurumlar, katliamın gerçek sorumlularının hâlâ yargılanmadığına dikkat çekti. Sivas’tan bugüne katliamların devam ettiğine vurgu yapan kurumlar, “Sorumlular bulunup cezalandırılmadan bu ülkeye adelet gelmez” dedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba düzenlediği basın toplantısında, “Sivas Katliamının tüm sorumluları bulunup cezalandırılmadığı sürece bu ülkeye adalet gelmez. Sivas’tan, Suruç’a, Ankara Garı’ndan Sancaktepe’ye tüm katliamların aydınlatılması için Adalet yürüyüşü gerçekleştiriyoruz” dedi.

Sivas Katliamı’nın sadece Türkiye için değil Dünya’nın da en kara günlerinden biri olarak tarihe geçtiğini belirten Ağbaba, katliamın 24.Yılında aynı acıyı, hüznü tekrar yaşadıklarını kaydetti. Sivas Katliamının ve hukuk sürecinin de dünya tarihine geçen kara bir leke olduğunu belirten Ağbaba, “Sivas Katliamının tüm sorumluları bulunup cezalandırılmadığı sürece bu ülkeye adalet gelmez ”dedi.

HDK: SAFLARI SIKLAŞTIRMA ZAMANI

HDK tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “Aradan 24 yıl geçmesine rağmen yürekler hâlâ acı içerisinde, Madımak hâlâ yangın yeri. Katliamın sorumluları belli olduğu halde cezalandırılmadı. Sivas katliamı davası zaman aşımına uğratılarak katliamcılar cezasız bırakıldı. Sivas'ın hesabı verilmediği ve yüzleşilmediği için devlet katliam politikalarını sürdürmeye devam ediyor. O gün katliamı gerçekleştiren odaklar ve zihniyetle bugün katliamlarını gerçekleştiren zihniyet arasında bir fark yoktur. İnsanlık suçlarında zaman aşımı olmaz. Sivas katliamını planlayanlar ve gerçekleştirenler sanık sandalyesine oturtulmalıdır. Madımak Oteli utanç müzesine dönüştürülmeli, Aleviler üzerindeki inanç asimilasyonuna son verilmeli, zorunlu din dersleri kaldırılmalı, Alevilerin eşit yurttaşlık talepleri karşılanmalıdır. Sivas için adalet arayışımız herkes için adalet talebi ile birleşerek dili, dini, mezhebi, inancı, siyasi düşüncesi, cinsiyeti, ırkı, milliyeti ne olursa olsun halklarımızın bir arada kardeşçe ve eşit koşullarda yaşadığı bir ülkeyi kazanmak için safları sıklaştırma zamanıdır.

DTK: AYNI POLİTİKA SÜRÜYOR

Sivas Katliamı'nın yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yapan DTK, “Sivas Katliamını unutmayacağız, unutturmayacağız” diyerek, bunun ne ilk ne de son olduğunu hatırlattı. 
“2 Temmuz 1993 yılında Sivas Madımak Oteli’nde, 33 aydınımızın diri diri yakılarak katledildiği Sivas katliamı, halklarımıza ve inanç topluluklarımıza karşı yapılan ne ilk, ne de son katliamdır. Kürdistan ve Türkiye halklarına karşı yüzyıldır sürdürülen katliamcı, soykırımcı ve asimilasyoncu politika ve uygulamaların bir devamı olan Sivas katliamı, halklarımızın, inançlarına, ibadetlerine, kültürlerine, hafızalarına, esas olarak da, varlıklarına karşı gerçekleştirilmiş bir katliamdır” denilen açıklamada, bu politikanın Roboski, Sur, Cizre, Nusaybin, Şırnak’ta devam ettiği belirtildi. İnsanları diri diri yakan DAİŞ çeteleri ile Sivas katliamını yapanların, aynı insanlık düşmanı ideolojiden beslendiklerine vurgu yapılan açıklamada, “Sivas Katliamını 24. yılında bir kez de şiddetle kınıyor, Sivas katliamını gerçekleştiren, göz yuman, teşvik eden bütün kirli ve karanlık odakların insanlık, evrensel hukuk ve adalet önünde yargılanıp hesap verecekleri günlerin yakın olduğuna olan inancımızı belirtmek istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

EMEP: GERÇEK BİR YÜZLEŞME OLANA DEK...

Emek Partisi (EMEP) tarafından yapılan açıklamada, “Adalet, özgürlük ve eşitlik için Sivas katliamıyla yüzleşilmeli” çağrısı yapıldı.

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan tarafından yapılan yazılı açıklamada, katliamın üzerinden geçen 24 yıla rağmen katliamla yüzleşilmediği, adaletin yerini bulmadığı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Sivas yangını Türkiye’de yaşanan katliamlar tarihinde ne ilkti ne de son oldu. Bu nedenledir ki; devlet katliamlarla yüzleşmeden ve halk gerçek bir adalet için mücadeleyi yükseltmeden demokratik bir Türkiye’yle kucaklaşmak mümkün olmayacak. Demirel’den bugüne iktidar sözcüleri ne kadar ‘Yollar yürümekle aşılmaz’ derlerse desinler; 2 Temmuz günü Madımak önünde buluşanlar ve işçisi, kamu emekçisi, genci, kadını, köylüsüyle Ankara’dan İstanbul’a yürüyenler asla ‘Adalet’ talebinden vazgeçmeyecek. Ta ki adalet, özgürlük ve demokrasi bu topraklara gelinceye dek. Gerçek bir yüzleşme, terazisi katiller lehine kaymamış bir adalet ve demokratik bir Türkiye için bütün emek, demokrasi ve halk güçlerini birleşmeye, mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.”

ADANA BAROSU: UNUTTURMAYACAĞIZ

Adana Baro Başkanı Veli Küçük, yaptığı yazılı açıklamada, “Devlet yetkililerinin alenen teşvik ettiği, yol verdiği katliamın ardından yıllar geçti. Katliamın gerçek sorumluları ne ortaya çıkarılabildi, ne de yargılanabildi. Başlatılan sözde yargılama süreci, olayın arkasındaki gerçek güçlere dokunmadı. Sivas'ta insanlarımızı yakarak katledenler ve sorumlular zaman aşımı ile unutturulamaz. O gün yitirdiklerimiz canları unutmadığımız gibi, katliamı tertipleyen karanlık elleri de unutmayacağız” dedi.

TUTUKLU BİLGEN’DEN SİVAS MESAJI 

Tutuklu bulunan HDP Milletvekili Ayhan Bilgen Sivas Katliamının yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Nefret suçlarının ulaşabildiği boyutun görülmesi açısından son derece önemli bir örnek olan Madımak vahşetinin sadece görünen failler üzerinden değerlendirilerek üzeri örtülmemelidir” dedi.  

Göz göre göre işlenen insanlığa karşı bu suçun azmettiricileri ortaya çıkartılmadıkça, Türkiye toplumundaki güven bunalımının ve toplumsal kırılmaların onarılamayacağına vurgu yapan Bilgen açıklamasında, “Etkin bir yüzleşme gerektiren bu tip katliamları aydınlatmak sadece yargının teknik sorumluluğuna indirgenmemeli ve mutlaka siyasal sorumlulukla hareket edilmelidir. Hiçbir toplumsal kesime yönelik benzer girişimlerin yaşanmamasının yegane teminatı, ciddi yüzleşme ve kararlı hesaplaşmadır. Acıları tarihe gömmenin yolu üstünü örtmek değil, toplumsal barışa ortam oluşturmaktır” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Düşünmek Lazım'da Heykeltraş Ekin Erman'la konuşuyoruz

SONRAKİ HABER

Irak'ta halk, hükümete süre tanıdı: Talepler yerine getirilmezse eylemler sürecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...