26 Haziran 2017 15:27

Rober Haddeciyan’ın ‘Tavan’ı yeniden yayımlanıyor

Ermenice edebiyatın yaşayan en verimli yazarlarından Rober Haddeciyan’ın 'Tavan' romanı, 20 yıl sonra Aras Yayıncılık tarafından yeniden basılıyor.

Paylaş

Ermenice edebiyatın yaşayan en verimli yazarlarından Rober Haddeciyan’ın, Türkçede ilk baskısı 1997’de Telos Yayınlarından çıkan “Tavan” romanı, 20 yıl sonra Aras Yayıncılık tarafından yapılacak yeni baskısıyla okurların karşısında olacak. kültürservisi.com’da yer alan habere göre, ilk baskısında olduğu gibi Anahid Hazaryan’ın çevirmenliğini üstlendiği kitabın editörlüğünü yazar ve şair Karin Karakaşlı yapıyor. Karin Karakaşlı’nın kapsamlı bir sunuş yazısının da yer alacağı kitap, temmuz ayı ortasında okurlarla buluşacak. 

ZAMAN MUHASEBESİ

Ermenice edebiyatın yaşayan en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Haddeciyan, başyapıtı olarak kabul edilen “Tavan”da okuru, yatalak kalmış bir adamın dünyasına dahil ediyor. Hastanede tavanı izlerken girişilen hayat muhasebesinin zaman ve mekân algısını nasıl yeni baştan şekillendirdiğini konu alıyor. Serbest çağrışım ve bilinç akışı tekniğine başvuran Tavan, bu özelliğiyle evrensel konusunun yanı sıra türünün çağdaş, eskimeyen bir klasiği olarak da dikkat çekiyor. Bir projektör misali kahramanın düşünce buhranlarına ışık tutan bu zemin, herkesi kendi benliğiyle yüzleşmeye çağırıyor.

Haddeciyan’ın bireyin inşasını keskin bir analize tabi tutarak etmenlerine ayırdığı Tavan, sınırlı gibi görünen bir dünyanın ardında yatan uçsuz bucaksız bir âlemin kapılarını açıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İngiltere’de polisin ırkçı cinayeti protesto edildi

SONRAKİ HABER

Hrant Dink, katledilişinin 13’üncü yılında mezarı başında anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...