25 Haziran 2017 16:20

Özakça'nın annesi: Çocuklarımız dönene kadar bayram yok

109 gündür açlık grevinde olan Semih Özakça'nın annesi Sultan Özakça, 'Bize ancak çocuklarımız sağlıklı bir şekilde dönerse bayram olacak' dedi.

Paylaş

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevi 109’uncu gününde. Açlık grevlerinin 75’inci gününde tutuklanan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’ya destek için açlık grevine başlayan Semih Özakça’nın Eşi Esra Özakça ve annesi Sultan Özakça’nın eylemi ise 34’üncü gününü geride bıraktı. Dihaber’e konuşan Sultan Özakça, “Bize ancak çocuklarımız sağlıklı bir şekilde işlerine dönerse bayram olacak” dedi.

‘GÜNLERİ DEĞİL SAATLERİ DÜŞÜNÜYORUZ ARTIK’

Sultan Özakça, iki hafta önce yaptıkları açık görüşte yaşananları anlattı: “İnanabiliyor musunuz öpemedim çocuğumu. Sarılıp doya doya öpemedim. Sadece kemikten ibaret, erimişti. Kıyıp sarılamıyorsunuz bir şey olacak diye. Bu beni çok kötü etkiledi.”  Her bayram oğluyla birlikte olduğunu anlatan Sultan Özakça da, “Bütün İslam aleminin bayramını kutluyorum tabii ki ama bize bayram değil. Bize ancak çocuklarımız sağlıklı bir şekilde işlerine dönerse bayram olacak” diye konuştu.

Açlık grevinin kritik bir aşama olduğunu ve eğitimcilerin hayatından endişe duyduğunu aktaran Sultan Özakça, “Artık çok ciddi bir aşamaya geldi. Günleri düşünemiyoruz saatleri düşünüyoruz artık. Ne olacak acaba ne ile karşılaşacağız bir kalp riski ile mi veya başka bir şey ile mi karşılaşacağız. Rüyamda Semih’i gördüm beni aradı, anne gözüm düştü dedi ve ben sabaha kadar onun gözünü düşündüm. En küçük haber dahi bizi etkiliyor” diye konuştu.

‘BİZE MORAL VERİYOR’

Semih Özakça ile en son geçtiğimiz Pazartesi günü görüştüklerini anlatan Esra Özakça da, “Semih duvarlara tutunarak geldi, zor yürüyordu. Yani biz sıkıntılarını sağlık durumunu soruyorduk ancak o hemen bunları geçiştirip bize moral veriyordu” dedi.  Her bayramı sevinç ile kutlarken bu bayramı buruk geçirdiklerini ifade eden Esra Özakça, “Biz her bayramı sevinç ile kutlardık ancak bu adaletsizliklerden kaynaklı bir burukluğumuz olurdu.

Fakat bu bayram adaletsizliği bizzat kendimiz yaşadığımız için bu bayram bizim bayramımız değil. Bizim bayramımız Nuriye ve Semih’in talepleri kabul edilip açlık grevlerini bitirdiklerinde başlayacak. AKP’li Bütün yöneticiler oruç tuttu açların halini anlamak için. 17 saate varan sürelerde aç kaldılar. Bayramda bu açlıkları son bulduğunda her lokmalarında işi için emeği için, eşi için oğlu için aç olan bizleri düşünsünler” dedi. (Ankara/DİHABER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Taybet Ana’nın torunu anneannesine şiir yazdı

SONRAKİ HABER

Nuriye Gülmen'den bayram mesajı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...