25 Haziran 2017 15:59

Galataport’ta yıkım işlemi tamamlandı

Galataport adıyla binilen Salıpazarı Kruvaziyer limanı projesinde eski binaların yıkım işlemi büyük ölçüde tamamlandı.

Paylaş

Meslek odalarının, yaşam savunucularının tüm itirazlarına ve mahkeme kararlarına rağmen, Galataport adıyla binilen Salıpazarı Kruvaziyer limanı projesinde eski binaların yıkım işlemi büyük ölçüde tamamlandı.

Çalışmalar sırasında Karaköy yolcu salonun yıkılması kamuoyunda tepkilere neden olurken inşaatı yapan firma,  salonun yeniden yapılacağını açıklamıştı.

Karaköy Rıhtımı’ndan Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’ne kadar uzanan 1.2 kilometrelik sahil şeridinde çalışmalar geçtiğimiz aylarda başlamıştı. Önce limanın Karaköy bölgesinde bulunan tek ve iki katlı yolcu kabul ve pasaport işlemlerinin yapıldığı binalar ve antrepoların yıkım işi tamamlanmıştı. Daha sonra yenileme ve güçlendirme yapılması planlanan Tarihi Karaköy Ana Yolcu salonu da yıkılan binalar arasına katılmıştı. 2002’de “Korunması gereken kültür varlığı” olarak tescil edilen tarihi binanın yıkılması tepkilere neden olmuştu. Binadan geriye yol tarafında bulunan küçük bir kısım ayakta kalmıştı.

İnşaat çalışmalarının sürdüğü alanda Karaköy bölgesinde yıkılan yolcu salonunun sağında ve solunda bulunan iki tarihi bina ile Fındıklı bölgesinde yer alan İstanbul Modern müzesinin hizmet verdiği antrepo ayakta kaldı. İstanbul modern müzesi binasının yenilenmesiyle ilgili anlaşma geçtiğimiz aylarda imzalanmıştı.

KRUVAZİYER GEMİLERE HİZMET VERECEK

Çalışmaların tamamlanmasını ardından yeni inşa edilecek kruvaziyer gemilere yönelik terminal eskisinin iki katından daha büyük olacak. Terminal yer altına alınacak. Proje tamamlandığında İstanbul limanına 6 binden daha fazla yolcu kapasiteli yolcu gemileri yanaşabilecek.

YAPAN FİRMA 30 YIL İŞLETECEK

Karaköy’de Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait liman sahasının yenilenmesi projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde ortaya çıktı. Proje alanın özelleştirme kararı ilk defa 2002 yılında alındı. 2005 yılında yapılan ihalede en yüksek fiyat Sami Ofer’in ortak olduğu Royal Carribean Cruises konsorsiyumundan geldi. Ancak Danıştay’ın imar planına olur vermemesi sonucunda ihale iptal edildi. Bölgedeki imar değişiklikleri ve kullanım hakkının 30 yıl olarak belirlenmesinin ardından 2013 yılında yapılan yeni ihaleyi 702 milyon dolarla Doğuş Holding kazandı. (İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da vurulan Yalavuz ailesiyle görüştürülmüyor

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...