20 Haziran 2017 22:35

Belçika'nın başkenti Brüksel'de patlama

Brüksel Merkez İstasyonu'nda küçük çaplı bir patlama meydana geldi. Asker patlamaya neden olan şahsı etkisiz hale getirdi.

Paylaş

Belçika'nın başkenti Brüksel'in merkezindeki Brüksel Merkez İstasyonu'nda küçük çaplı bir patlama meydana geldi. Askerler, patlamaya neden olan şahsı silahla vurarak etkisiz hale getirdi. Gürgü tanıkları vurulan şahsın "intihar bombacısı" olduğunu iddia etti ancak bu iddia henüz yetkililer tarafından doğrulanmadı. 

Belçika Federal Polisliği Sözcüsü Peter De Waele, patlamanın ardından incelemelere başlandığını açıkladı.

Polis ve askerler, patlama sonrası Merkez İstasyon ile Brüksel'in merkezindeki Büyük Pazar'ı (Grote Markt) giriş çıkışlara kapattı. Patlama sonrası tren seferleri durduruldu.

Brüksel Savcılığı sözcüsü, patlama nedeniyle ölen ya da yaralanan olmadığını açıkladı. Olay yerine, tedbir amaçlı ambulanslar sevk edildi.

Brüksel polisi, durumun kontrol altında olduğunu duyurdu.

'TERÖR SALDIRISI OLARAK ELE ALIYORUZ'

Bölge savcıları, olayın terör saldırısı olarak ele alındığını açıkladı.

Belçika basını da görgü tanıklarının saldırganın bomba bağlı bir kemer taktığı, üzerindeki yelekten kablolar sarktığını ve saldırgan patlama öncesi "Allahuekber" diye bağırdığını söylediklerini aktardı.

Görgü tanıklarının ifadeleri yetkililerce doğrulanmadı.

Reuters'ın aktardığına göre bir savcı, Belçika merkezli DH gazetesine "Sırt çantası ve patlayıcı bağlı kemer taşıyan bir kişi, Merkez İstasyonu'nda vurularak öldürüldü" dedi. Savcı, "Bu kişinin askerlerin dikkatini çekmesi üzerine, patlayıcılarını infilak ettirdiği anlaşılıyor" ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN MİCHEL, ACİL TOPLANTI YAPTI

Belçika Başbakanı Charles Michel ve İçişleri Bakanı Jan Jambon asker, polis ve istihbarat temsilcileriyle acil bir toplantı yaptı.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Brüksel'de güvenlik tedbirleri, Mart 2016'da havaalanı ve metro istasyonuna düzenlenen saldırılardan beri artırılmıştı. Saldırılarda 32 hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Saldırıları, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üstlenmişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bayramda trafik çilesi çekmek istemeyenler için ipuçları

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...