15-16 Haziran yıl dönümü: DİSK eylem yaptı, iş bıraktı

15-16 Haziran işçi direnişinin 47. yıl dönümünde DİSK pek çok ilde eylem yaptı. İzmir'de işçiler iş bırakarak eyleme geldi.

16 Haziran 2017 13:52
Paylaş

15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 47. yıldönümünde DİSK üyesi işçiler kıdem tazminatının fona devrine, grev yasaklarına ve OHAL uygulamalarına karşı pek çok ilde direniş çağrısı yaptı. İzmir'de DİSK üyesi işçiler iş bırakarak eyleme çıkarken Ankara ve Kayseri'de de işçiler açıklamalar yaptı. 

DİSK İZMİR: KIDEMİ DEĞİL, OHAL'İ VE TAŞERONU KALDIRIN

İzmir'de DİSK'e bağlı sendikalar aldıkları ortak karar doğrultusundan 15-16 Haziran 1970 büyük işçi eylemlerinin yıl dönümünde yarım günlük iş bırakma eylemi yaparak hükümeti kıdem tazminatı konusunda uyardı.

Genel İş Şubeleri eyleme kitlesel olarak katılırken, Genel İş 1 Nolu “Kiralık İşçiliğe Karşı 15-16 Haziran'ın Ruhuyle Direniyoruz”, “Genel İş 2 Nolu Şube “15-16 Haziran Şanlı Direniş Ruhu İle Kıdem Tazminatımıza Sahip Çıkıyoruz”, Genel İş İzmir 3 Nolu Şube “Kıdem Tazminatıma Dokunma. AKP Yasanı Geri Çek”, Genel İş İzmir 5 Nolu Şube üyesi Kafesan İşçileri “Kıdem Tazminatıma Dokunma Yanarsın”, Genel İş 6 Nolu Şube üyeleri “Kıdem Tazminatı Fonu, İşsizlik Fonu Hükümetin Emek Oyunu” ve Genel İş 7 Nolu Şube üyeleri de “Kıdemi Değil Taşeronu Kaldır” pankartı ile Cumhuriyet Meydanı'ndaki mitinge katıldı.

Genel İş 2 Nolu Şube üyeleri Konak Pier önünde toplanarak alana yürürken, Genel İş 1 Nolu Şube üyeleri Gümrük'te, Genel İş 7 Nolu Şube üyeleri de Bornova'da bir araya gelerek alana geldi. Eyleme DİSK'e bağlı Güvenlik Sen, Lastik İş, Sosyal İş, Emekli Sen üyeleri de katıldı.  KESK üyeleri de “İşten Atmalar Hukuki Değil Siyasidir. Teslim Olmayacağız. Diz Çökmeyeceğiz” pankartı ile geldi. 

Demokrasi talebinin de dile getirildiği eylemde “Kıdeme Uzanan Eller Kırılsın”, “Zafer Direnen Emekçinin Olacak”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “İşçilerin Birliği Sermayayi Yenecek” sloganları atıldı.

Eyleme kitle örgütleri de katılarak destek verdi. Emek Partisi üyeleri  “Kıdem Tazminatımız Gasp Edilemez” ve “Grev Yasaklanamaz. Haktır. OHAL Kaldırılsın” dövizleri ile eyleme katıldı. Ayrıca Halkevleri, Haziran ve TKP üyeleri de katıldı.

'15-16 HAZİRAN İŞÇİLERE REHBERLİK EDİYOR'

Basın metnini okuyan DİSK Genel İş Genel Merkez Yöneticisi Cafer Gonca, 15-16 Haziran eylemlerinin 47 yıldır işçilere rehberlik ettiğini belirterek, “Belediyelerde çalışan DİSK Genel İş üyesi işçiler önce KHK’lere, sonra da KHK’lerle görevlendirilen belediye başkanları ve valilikler eliyle ya işlerinden edilmişler ya da iş akitleri askıya alınmıştır. Hukuksuz işten atılmaların sona ermesi ve işçi kardeşlerimizin işlerine iade edilmesini hukuk adına, barış adına, demokrasi adına talep ediyoruz. 15-16 Haziran’ın ışığında hukuksuzluğa karşı direnmenin hak olduğunun da altını çiziyoruz" dedi.

'KADRO İÇİN DİRENMEK HAKTIR'

Grev yasaklarına değinen Gonca şunları söyledi: “ Devletin fermanı işçi sınıfına grevi yasaklamıştır! Ancak grev yasaklarına karşı işçi sınıfının direnişi de güçlenmektedir. Grev yasaklarına karşı 15-16 Haziran’ın ışığında direneceğiz. Devletin fermanı kadrolu, güvenceli işi tamamen tasfiye ederek, taşeron çalıştırmayı kural haline getirmeyi amaçlıyor. İşçilerin umutlarıyla oynayanlar bilsinler ki 15-16 Haziran’ın ışığında kadro hakkı için direnmek haktır".

'FONA İŞÇİ SINIFI ONAY VERMİYOR'

Hükümetin OHAL’i fırsat bilerek işçilerin kazanılmış tüm haklarına saldırırken kıdem tazminatına da gözünü diktiğini de ifade eden Gonca, “Amaç, kıdem tazminatını bireysel fona dönüştürerek, iş güvencemizin son kalesini yok etmektir. İşçi sınıfı fona onay vermemektedir. Sermayenin kıdem tazminatını tümüyle kaldırılması talebi de, fonu bir kaynak olarak gören hükümetin dayatması da işçiler için kabul edilemez.Devletin fermanı kıdem tazminatımızı sermayeye kaynak yapmak istiyor! 15-16 Haziran’ın ışığında kıdem tazminatı hakkımızı gaspına karşı direneceğiz!" dedi.


‘SINIFIN MİRASI KIDEM TAZMİNATINI SONUNA KADAR SAVUNACAĞIZ’ 

15-16 Haziran direnişinin 47. yılında, "15-16 Haziran'ın Işığında Kıdem Tazminatımıza Sahip Çıkıyoruz” sloganıyla DİSK’e bağlı sendikalar yarım gün iş bırakırken, Genel-İş 5 Nolu Şubede örgütlü Aliağa Belediyesi işçileri de basın açıklamasının ardından bir saat geç işbaşı yaptı.

Aliağa Belediyesi şantiyesinde toplanan işçiler adına basın açıklamasını okuyan Aliağa Belediyesi Genel-İş 5 No’lu Şube İşyeri Temsilcisi Sinan Uğur, Kıdem Tazminatı düzenlemesine gerekçe olarak, “Fona devrederek güvence getiriyoruz” denildiğini hatırlatarak, “Sadece kıdem tazminatının değil tüm işçilik alacaklarının yeterli güvencesi yok. Kıdem tazminatı dâhil tüm işçi alacakları istenilirse sınırlandırılmadan da güvence altına alınabilir. En kestirme güvence yolu, ödenmeyen işçi alacaklarının devletçe ödenip, devletin işverenden tahsil etmesidir. Güvenceyi dilinden düşürmeyenler güvence getirmeyi bırakın, işçi alacaklarının, devlet alacakları dâhil tüm alacakların önünde olmasına rıza göstermemektedir” dedi. 

Uğur, 15-16 Haziran 1970 tarihinde yaşanan büyük işçi direnişinin yıldönümünde, Türkiye işçi sınıfının kendilerine miras bıraktığı hakların belki de en önemlisi olan kıdem tazminatını sonuna kadar savunacaklarını vurguladı. İşçiler,“Yaşasın işçilerin birliği”, “Kıdemi değil, taşeronukaldır” sloganlarını attı.(İzmir/EVRENSEL)


‘15-16 HAZİRAN IŞIĞINDA KIDEM TAZMİNATIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ’

DİSK 15-16 Haziran’ın 47’nci yıl dönümünde “15-16 Haziran ışığınad kıdem tazminatımıza sahip çıkıyoruz” diyerek Şişli’de açıklama yaptı.

Saygı duruşu ile başlayan açıklamada basın açıklamasını DİSK Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül okudu. Çeşitli belediyelerde çalışan DİSK Genel-İş üyesi işçilerinin Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) atıldığını hatırlatan Şengül, “Haklarında bir soruşturma yapılmadan işlerinden edilen bin 500 DİSK'li işçi, şimdi işsizdir ve tüm hakları ellerinden alınmıştır. Bu işçilerin gidecek bir mahkemeleri dahi yoktur! Devletin fermanı üyelerimizi aileleri ile birlikte yoksul ve yoksun bırakmıştır” dedi.

İşçi grevlerinin yasaklanmasına da tepki gösteren Şengül, bu grev yasaklarına karşı işçi sınıfının direnişinin de güçlendiğini ifade ederek, yasaklara karşı 15-16 Haziran'ın ışığında direneceklerini vurguladı. Hükümetin daha önce seçimlerde taşeron işçilerine kadro vereceğinin vaadini hatırlatan Şengül, şimdi ise bu vaadin işçi sınıfının hafızasından silmeye çalıştığı dile getirerek, hükümetin oyalayıcı söylemlerine karşı direnmenin hak olduğunu savundu.

Şengül’den sonra söz alan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise, “Bu topraklarda haziran günleri emeğin insanların ve bu ülkenin gerçek sahiplerinin direnişlerine şahitlik etmiştir. Bundan dört yıl önce Gezi İsyanı, AKP iktidarına 7 Haziran seçimlerinde verilen ders, hepsi Haziran günlerinde yaşandı. Haziran günlerinde yaşanan direnişler ülkenin gerçeğini belirliyor” dedi. 15-16 Haziran’da direnenlerin DİSK’i kapattırmayanların tarihi olduğunun altını çizen Çerkezoğlu, kıdem tazminatına saldıranların ise yıllar önce DİSK’i kapatmak isteyenlerin tarihinin devamı olduğunun belirtti. (DİHABER)


‘15-16 HAZİRAN’IN IŞIĞINDA TALEPLERİMİZLE ALANALARDAYIZ’

Erman TÜRKMEN
İstanbul

Birleşik Metal-İş Sendikası'nda örgütlendikleri için işten atılan Diam işçileri, Tuzla ve Gebze’deki metal işçileri ile birlikte fabrika önünde basın açıklaması yaptı.

Kimyacılar Sanayi Bölgesi girişinde toplanan Birleşik Metal’ e üye olan çok sayıda işçi burdan Diam fabrikasının önüne yürüdü. “15-16 Haziran Işığında Diam’da sendika hakkına sahip çıkıyoruz” pankartı ile yürüyeşe geçen işçiler yürüyüş boyunca “Atılan işçiler geri alınsın”, “Yaşasın 15-16 Haziran direnişimiz”, “Sendika haktır engellenemez”, “Diam şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları attı. 

SERDAROĞLU: KHK ‘LARLA  İŞÇİLERİN KAZANILMIŞ HAKLARI ENGELLENEMEZ. 

Genç kadın işçierin azımsanmayacak çoğunlukta olduğu gözlemlenirken yürüyüşün ardından metal işçilerine seslenen Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Diam’ da büyük bir hukuksuzluk yaşandığını patronun tüm görüşme taleplerini geri çevirdiğini bunun yerine işçileri işten atmaya devam ettiğini belirterek patronun sözde güvenlik önlemi alarak işçilere karşı kendi gücünü ispat etmeye çalıştığını söyledi. 

Serdaroğlu 15-16 Haziran direnişini yaratan DİSK ve onun bir üyesi olan Birleşik Metal’in bu tarihini patronlarının iyi bildiğini söyleyerek “Hiçbir zaman işçimizi yarı yolda bırakmadık, bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.  Patronun, Avrupa’da çalıştırdığı işçilere tanıdığı hakları burada Türkiyeli işçilerden esiregenmesinde asıl sorumlunun hükümet olduğunu belirten Serdaroğlu, patronların hükümetin bu vurdumduymaz tavrından cesaret aldığını söyedi. Serdaroğlu ülkeyi yönetenlerin o çok sevdikleri KHK’ leri asıl işçi hak ve özgürlüklerinin korunması için çıkarması gerektiğini ifade ederek “Ama, hala gündemde olan kıdem tazminatının fona devredilmesi çabası  ve Diam’daki işten atmalar gösteriyor ki OHAL ve KHK’ler işçilere daha çok hak gaspı olarak yansıyor. Ancak bilmeliler ki dün olduğu gibi bugünde karşılarında işçi sınıfını bulacaklar” dedi.


ANKARA'DA DİSK'TEN AÇIKLAMA

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği madenci Anıtı önünde bir araya geldi. DİSK üyesi işçilere KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB İKK, Ankara Tabip Odası, ASMMMOB'nun yanı sıra siyasi parti temsilcileri de destek verdi. “Kıdemi Değil Taşeronu Kaldır”, “Saraya Değil emekçiye bütçe” sloganlarıyla OHAL uygulamalarına ve kıdem tazminatının fona devredilmesine  karşı direniş çağrısı yapan DİSK üyesi işçiler, grev ertelemelerinin de sona ermesini istedi. DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün yaptığı basın açıklamasında, 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin 47 yıldır işçi sınıfına rehberlik ettiğini söyledi. İş güvencesi için, demokrasi ve adalet için, gelecek için direnen bütün direnişçileri selamlayan Görgün, Ankara'dan İstanbul'a gerçekleşen “Adalet Yürüyüşü”nü de desteklediklerini ifade etti. 15-16 Haziranın ışığında hukuksuzluklara, grev yasaklarına, kıdem tazminatı gaspına karşı ve kadro hakkı  için direnmenin hak olduğunu dile getiren Görgün, hükümete kıdem tazminatını değil, taşeronu ve OHAL'i kaldırma çağrısı yaptı.

1500 BELEDİYE İŞÇİSİ İŞİNDEN OLDU

Bugün de işçi sınıfının birlik içerisinde mücadelesini zorunlu kılan gelişmelerin yaşandığını kaydeden Görgün, OHAL ve KHK'ler ile işçi sınıfı ve emekçilerin sendikal haklarına, kazanımlarına ve iş güvencesine  göz dikildiğini söyledi. 150 bin kamu emekçisinin “darbecilerle mücadele ediyoruz” söylemiyle ihraç edildiğini belirten Görgün, belediyelerde çalışan DİSK Genel İş üyesi 1500 işçinin de kayyum ve valilikler eliyle haklarında soruşturma dahi yapılmadan işlerinden edildiğini söyledi. İşçilerin greve çıkmasının Bakanlar Kurulunun grev erteleme kararlarıyla yasaklandığını söyleyen Görgün, grev yasaklarına karşı direnişinin de güçlendiğini vurguladı.

'ZEYTİNLİKLERE DE GÖZ DİKTİLER'

Görgün, “Taşeron işçiliği kaldırarak şirket işçilerine kadro vermeyi seçim vaadi yapan hükümet ipe un sermektedir” diyerek işçilerin oyalandığını belirtti. İş güvencesinin son kalesi kıdem tazminatının da yok edilmeye çalışıldığının altını çizen Görgün, amacın fonda biriken işçilerin haklarının istenildiği gibi yağmalanması olduğunu söyledi. Hükümetin fon dayatmalarının kabul edilemez olduğunu kaydeden Görgün, kıdem tazminatı hakkı gaspına karşı direneceklerini söyledi. 2016 yılında 56'sı çocuk 1970 kişinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini, işsiz sayısının 7 milyona dayandığına dikkat çeken Görgün, sadece emek alanının değil doğanın da sermayenin yağmasının hedefi olduğunu, ormanlara, derelere, zeytinliklere göz dikildiğini söyledi. OHAL'in kaldırılması çağrısı yapan Görgün, grev ertelemelerinin son bulmasını ve kıdem tazminatı fonu kurma girişiminden vazgeçilmesini istedi. (Ankara/EVRENSEL)


15-16 HAZİRAN ŞIĞINDA KIDEM HAKKIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

Kayseri'de DİSK'in çağrısı ile emek, demokrasi güçleri “15-16 Haziran'ın ışığında kıdem tazminatımıza sahip çıkıyoruz” şiarıyla sendika binasında bir açıklama gerçekleştirildi.

Açıklamayı okuyan DİSK Bölge Temsilcisi Cumali Sağlam, “OHAL hükümetine dönüşen siyasal iktidar, ülkemizde işçilerin grevlerini yasaklamış, kıdem tazminatına göz dikmiştir. 15-16 Haziran'ın ışığında kıdem tazminatı hakkımızın gaspına karşı direneceğiz" dedi. (Kayseri/EVRENSEL)


MÜCADELE ÇAĞRISI YAPILDI

Kocaeli'de DİSK, KESK, TMMOB ve Kocaeli Demokrasi Girişimi, “15-16 Haziran direnişinin ışığında kıdem tazminatımıza sahip çıkıyoruz” dedi. İnsan Hakları (Sabri Yalım) Parkı’nda bir araya gelen kurum temsilcileri ve işçiler, Yürüyüş Yolu’nda sergi açılışı yaptı. Kurumlar adına açıklama yapan Kocaeli Demokrasi Girişimi Sözcüsü Bekir Yurdagül, “Sermayenin ve onun Hükümetinin emeğe karşı düşmanca politikalarını boşa çıkarabilir. Bunun için unutulmaması gereken tek şey, 15-16 Haziran’a ilham veren sloganda saklıdır: Gücümüz birliğimizden gelir” diye konuştu. DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, kıdem tazminatı gasbına karşı direneceklerini bildirdi. 

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde ise Genel-İş, Emekli-Sen ve Gıda-İş tarafından panel düzenlendi. Panele DİSK Genel Koordinatörü Hakan Koçak ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko katıldı. Tutuklu milletvekillerine, gazetecilere, CHP’nin yaptığı yürüyüşe selam gönderen konuşmacılar, demokrasi mücadelesi etrafında bir araya gelme ve birleşik mücadele çağrısı yaptı. (HABER MERKEZİ)


BEKO: İŞÇİLERİN AYAĞA KALKMA ZAMANI GELDİ

DİSK Genel-İş ve Gıda-İş sendikaları ile Demokrasi Platformu, Edremit Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde kıdem tazminatı paneli düzenledi.

İlk olarak 15-16 Haziran direnişinin tarihçesinin anlatıldığı panelde söz alan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 15-16 Haziran işçi yürüyüşlerinin Türkiye’de sınıf sendikacılığının yolunu açtığını ve DİSK’in kapatılmasını da önlediğini belirtti.

Kıdem tazminatının gasbedilmek istenmesine değinen Beko, “Kıdemin kaldırılmak istenmesi son kalelere saldırıdır” dedi. “Faşizmin ayak sesleri ensemizde” diyen Beko, “İşçilerin artık ayağa kalkma zamanı geldi” dedi. (Balıkesir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adana'da ucuz et kuyruğu

SONRAKİ HABER

İvedik yangınında arkadaşlarını kurtarmak isterken can verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...