13 Haziran 2017 16:24

Madene giden tanker devrildi: 27 ton asit çevreye yayıldı

Manisa Gördes’teki Nikel madenine sülfürik asit taşıyan kamyonun devrilmesi sonucu 27 ton asit çevreye dağıldı. 

Paylaş

Özer AKDEMİR
İzmir 

Bir süredir bağıra bağıra ‘Geliyorum’ diyen çevre felaketi Akhisar yakınlarında. Zorlu Holding'e bağlı Gördes’teki nikel madenine sülfirik asit taşıyan tankerin devrilmesi sonrası 27 ton sülfirik asit yola ve çevreye döküldü. Tanker daha önce de birçok kez devrilmişti. 

ÇEVRE FELAKETİ!

Yaşananı bir çevre felaketi olarak tanımlayan Gördes Çevre Derneği üyelerinden Hasan Türkel şunları söyledi; “Bu bir sene içerisinde 5. kaza oldu. Artık bu kazalar rutine bindi neredeyse. Ben sabah Manisa’ya hastane randevuma giderken kaza yapan tankerin önümden geçtiğini çok iyi hatırlıyorum. Yolda birçok tanker geçiyordu zaten. Kazanın olduğu yol son derece düzgün” dedi. 

2000 HAYVAN SU İÇİYOR!

Tankerin devrilmesinin ardından sülfürik asitin tamamının yola döküldüğünü ve bu dökülen asitin kilometrelerce aktığını belirten Türkel, "Bu vadinin sonunda İzmir'in içme suyunu sağlayan projelerden Başlamış barajının çalışmaları yapılıyor. İstimlaklar tamamlandı barajla ilgili. Ayrıca bölgede 2000'in üzerinde hayvan asit dökülen derelerden su içiyor. Pekmezci Köyü muhtarı ‘Şimdi ne yapacağız, hayvanlarımızı nerede sulayacağız, yeraltı sularımız kirlenirse ne olacak’ diyor.” dedi. 

Kazanın ardından yörede kurtarma çalışmalarının da üstün körü ve gerekli önlemler alınmadın yapıldığını belirten Türkel, "Kaza Akhisar'dan sonra 22. kilometrede olmuş. Gazeteci Vedat Özel kaza olduğu yerdeydi. Onunla telefonla konuşurken başının döndüğünü söyledi. Hala asit sisi var orada ve yakınlarındakilerin nefes sorunları yaşaması çok normal. Sadece kireç dökmüşler yola önlem olarak" dedi. 

FELAKETİN BOYUTLARI HENÜZ BELLİ DEĞİL

Türkel, "Ne diyeceğimizi şaşırdık, aylardır uyarıyoruz, feryat ediyoruz ama kimsenin bir şey yaptığı yok. İmam bildiğini okuyor. Bu son yaşanan bir çevre felaketidir. Felaketin boyutlarını zamanla göreceğiz” dedi. 

Öte yandan kaza yerine giden Çevre Mühendisleri İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay da, tankerin tamamen boşaldığını ve sülfirik asitin aktığını dile getirdi. Asit yayılımını ve nereye kadar dağıldığını yörenin haritalarını inceledikten sonra görebileceklerini belirten Kınay, "Nikel madeni sorumluluğu kabul etmiyor. Suçu nakliye firmasına atıyor ve kapıdan çıktıktan sonra bizim sorumluluğumuzda değil diyor" dedi. 

ÖNCEKİ HABER

Borç yapılandırmasında geri sayım!

SONRAKİ HABER

Hindistan'daki selde ölü sayısı 136'ya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa