13 Haziran 2017 11:22

TAYAD üyesi, ev baskınında hayatını kaybetti

Kadıköy’de polisler tarafından yapılan ev baskınında TAYAD üyesi İnanç Özkeskin yaşamını yitirdi.

Paylaş

İstanbul Kadıköy’de polisler tarafından yapılan ev baskınında, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) Üyesi İnanç Özkeskin yaşamını yitirdi. DHA, Özkeskin’in çıkan çatışmada hayatını kaybettiğini ileri sürdü. Olay yerine giden Özkeskin’in Avukatı Günay Dağ ise, baskın sırasında Özkeskin’in ailesinin evde olduğunu ve ailenin çatışma iddiasını yalanladığını aktardı. 

Kadıköy Koşuyolu Mahallesi Betül Sokak üzerindeki bir sitede bulunan TAYAD Üyesi İnanç Özkeskin’in oturduğu adrese,  gece 00.00 sıralarında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü polisleri tarafından baskın düzenlendi. DHA’da yer alan haberde operasyon sırasında polis ile çatışma çıktığı ve İnanç Özkeskin’in bu çatışmada hayatını kaybettiği ileri sürüldü. 

Olay Yeri İnceleme ekipleri ve Cumhuriyet Savcısının, incelemeleri saat 05.00 sıralarında tamamlandı. 1996 ölüm oruçlarında hayatını kaybeden İlginç Özkeskin’in ağabeyi olan İnanç Özkeskin’in cansız bedeni zırhlı araçlar eşliğinde otopsi için Yenibosna’daki adli tıp kurumuna götürüldü. Olayla ilgili soruşturma sürerken, DHA ve bazı medya organlarında Özkeskin’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya saldırı hazırlığında olduğu iddia edildi. 

AİLE: SADECE POLİSLER ATEŞ AÇTI

Gazetemize konuşan Avukat Günay Dağ, baskın sırasında Özkeskin’in annesi Güneş Ayşe ve babası Nevzat Özkeskin’in evde olduğunu söyledi. Ailenin çatışma iddiasını yalanladığını ifade eden Dağ, “Annesi, polisin kapıyı bile çalmadan koçbaşıyla kırarak içeri girdiğini anlattı. Sonra anne ve babayı bir odaya kilitlemişler.  Baba 90 yaşında ve alzheimer hastası. Onu da darbetmişler ve aileye silah doğrultmuşlar” dedi. Anne Güneş Ayşe Özkeskin’in 

içeriden önce bir bağrışma sonra da silah sesi duyduğunu söyleyen Avukat Dağ, “Anne sadece polislerin ateş açtığını söyledi. Oğlunun herhangi bir çatışmaya girmediğini belirtti. Biz İnanç Özkeskin’in polislere  ‘Evime neden bu şekilde giriyorsunuz’ dediği için ateş etmiş olduklarını düşünüyoruz” diye konuştu.  

‘TERÖR SAVCISININ BASKINDAN HABERİ YOK’

Mühürlü olduğu için olay yerine giremediklerini söyleyen Avukat Dağ, “İçerde neler olduğu, olay yeri incelemesi ve delil toplama işlemlerinin yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz. Bu süreçlere refakat edemedik” dedi. Delillerin karartıldığı yönünde endişeler taşıdıklarını söyleyen Dağ, şöyle devam etti: “Ailenin talebine rağmen arama ve olay yeri tutanağı verilmemiş Deliller karartılmış olabilir. Çatışma süsü verilmiş olabileceğini düşünüyoruz. Ailenin talebine rağmen tutanak verilmemiş olması da buna işaret ediyor.” Baskınla ilgili   

İstanbul Terör Savcısıyla görüştükleri bilgisini de veren Dağ, “Savcı bu baskından haberdar olmadığını söylüyor. Yani savcının bilgisi dahilinde yapılan bir baskın değil” dedi. (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mutlu Akü işçileri greve çıktı

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...