Arapça ve İbranice birleşti: Barışın dili

İsrailli tipografi tasarımcısı Liran Lavi Turkenich, İbrani ve Arap alfabesinin birleşiminden oluşan 638 karakterlik yeni bir alfabe yarattı.

02 Haziran 2017 18:02
Paylaş

Independent'ın haberine göre İsrail'in Hayfa şehrinde yaşayan ve burada İbranice ve Arapça'nın yoğun olarak kullanıldığını belirten 32 yaşındaki İsrailli tipografi tasarımcısı Liran Lavi Turkenich, Arapça bilmediğini vurgulayarak, “Bir gün, Arapça'yı yok saydığımı fark ettim. Boşluğu kapatacak bir köprü kurmak istedim ve böylece projem ortaya çıktı” dedi.

FRANSIZ UZMANIN KEŞFİNDEN FAYDALANDI

Yeni yazım sisteminde keşfinden faydalanılan Fransız göz hastalıkları uzmanı Louis Emile Javal, Latin alfabesini okurken harflerin üst kısmının görülmesinin yeterli olduğunu fark etmişti.

Aynısının Arapça için de geçerli olduğunu söyleyen Turkenich, İbrani alfabesindeki harflerde ise alt kısmın görülmesinin anlamaya yettiğini kaydetti.

Projenin sonunda Turkenich olası tüm harf kombinasyonlarını içeren 638 karakterlik bir alfabe yarattı.

Projenin anlatıldığı video, sosyal medyada bir milyondan fazla izlenirken, çok sayıda olumlu geri dönüş aldı.

İnsanların alfabeyi hemen okuyabildiğini belirten Turkenich amacını ise şöyle açıkladı: “İnsanların, diğer dili yok saymadan, kolay buldukları dili okuyabilmesini istedim.” (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Baydemir, Elçi anmasında konuştu: Barış, özgürlükle gelir

SONRAKİ HABER

İntihara sürüklendiği öne sürülen Arkeolog Merve Kaçmış'ın savunması ortaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...