01 Haziran 2017 14:30

Karadağ'ın sürgün edilmesi Ankara Adliyesi'nde kınandı

Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ'ın Şanlıurfa'ya iş mahkemesi hakimi olarak sürgün edilmesi, Ankara Adliyesi önünde protesto edildi.

Paylaş

Yargıçlar Sendikası üyeleri ve Ankara Barosu avukatları, Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ'ın Şanlıurfa'ya sürülmesini Ankara Adliyesi önünde protesto etti. Burada konuşan Karadağ, “2010 yılında iktidar- cemaat HSYK'sı saldırıyordu şimdi iktidar HSK'sı” dedi.

Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ'ın Şanlıurfa'ya iş mahkemesi hakimi olarak sürgün edilmesi, Ankara Adliyesi önünde protesto edildi. Protestoya, Yargıçlar Sendikası üyeleri, Ankara Barosuna üye avukatlar, CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel ve CHP'li milletvekilleri katıldı. Yargıçlar Sendikası üyeleri ve Ankara Barosu avukatları adına ortak açıklamayı yapan Ankara Barosu Başkan Vekili Emin Seçkin Arıkan, Karadağ'ın sürgün edilmesinin yasalara aykırı olduğunu ifade ederek, “Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nun 18. maddesine uyarınca sendika görevlisinin yeri, haklı bir neden olmadıkça ve sebebi açık yazılmadıkça değiştirilemez. Avrupa Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonuna Türkiye üyedir ve komisyonun raporunda hakimlerin görev yerlerinin değiştirilememesi ilke olarak kabul edilmiştir. Sonuç olarak Karadağ'ın sürgün edilmesi hukuka aykırıdır” dedi. Arıkan, Karadağ'ın sürgün edilmesiyle sendikal görevlerinin de engellenmiş olduğunu sözlerine ekledi.

Arıkan, Karadağ'ın kıdem ve liyakata uygun bir yere atanmadığını da ekleyerek, “Karadağ'ın görev yeri değiştirilerek, hakimlik teminatı ve sendikal güvencesi ihlal edilmiştir. Kimseye teslim olmayan ve yargı bağımsızlığını savuna yargıçların, bu sürgüne imza atanlar için de bir güvencedir. Bu sürgün geri çekilmelidir” diye konuştu.

AİLE MAHKEMESİ HAKİMİNİ, İŞ MAHKEMESİNE ATADILAR!

Adliye önünde kendisine destek olmak için gelenlerle birlikti sürgün edilişine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ, 30 yıllık yargıçlık hayatında hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığını savunmaktan başka derdi olmadığını belirtti. Karadağ,  konuşmayan, siyasi iktidarla bağı olan yargıçların doğru karar veremeyeceklerini söyleyerek, “2010 yılında iktidar- cemaat HSYK'sı saldırıyordu şimdi iktidar HSK'sı” dedi. Karadağ, sürgün edilmesinin Şanlıurfa halkına yapılan bir zulüm olduğuna dikkat çekerek,  “Ben 14 yıldır aile hakimiyim. Hiç bilmediğim konu da iş hukukudur. Beni Urfa'da iş mahkemesine atadılar. Siyasi iktidar Urfa halkına zulüm etmektedir” açıklamasında bulundu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Basın açıklamalarına OHAL soruşturması

SONRAKİ HABER

KARDEMİR'de iş cinayeti: Gaz basıncı nedeniyle yaşanan patlamada 1 işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa