Anaokulu skandalı haberimiz Meclis gündeminde

Anaokulu skandalı haberimiz Meclis gündeminde

Anaokulunda çocuklara gelinlik ve damatlık giydirilp evlendirilmesi, silah sesleri eşliğinde savaştırılıp 'şehit' edilmesi haberimiz Meclis gündeminde

İstanbul Esenyurt’ta, Tıfıl Kulüp Anaokulu etkinliğinde çocuklara gelinlik damatlık giydirilmesi, kız çocuklarına kırmızı kuşak takılması, savaştırılan çocukların ‘şehit’ edilmesi CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş tarafından meclis gündemine taşıdı. Yarkadaş, “O yaştaki çocuklarımıza bunu yaptıranların mutlaka hesap vermesi gerekir.” dedi.

Esenyurt Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ve 3-6 yaşındaki anaokulu öğrencilerinin katıldığı Tıfıl Kulüp Anaokulu mezuniyet gecesinde, savaşın, ölümünün kutsanması ve çocuklara evlilik öğütlenmesi Meclis gündemine taşındı. Evrensel’in manşete taşıdığı haber üzerine konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, etkinliğe tepki göstererek “O yaştaki çocuklarımıza bunu yaptıranların mutlaka hesap vermesi gerekir. Ülkenin her yerinden buna benzer görüntüler, çirkin manzaralar geliyor. Çocuklarımızın bu tarz saçma sapan ve onların gelişimine olumsuz etki yaratacak uygulamaların içerisine sokulması ahlaki değil. Hükümetin bu konuda gerekli alması şarttır” dedi. 

Yarkadaş soru önergesinde Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle şu soruları sordu: “Anaokulu öğrencilerinin katıldığı etkinlik hakkında başlatılmış bir soruşturma var mıdır? Yoksa başlatılacak mıdır? 3-6 yaşındaki çocukların ellerine boyundan büyük silahlar verilmesi; evlilik, ölmeye hazır çocuk doğurmak, kan ve ölüm üzerine kurulu bir gelecek öğütlenen anaokulunda kaç öğrenci bulunmaktadır? Bu etkinlik hakkında okul yönetimi tarafından ailelere bilgi verilmiş midir? Çocuklara şehadeti simgeleyen işaret parmağının havaya kaldırılması hakkında adli bir işlem başlatılacak mıdır?” 

Yarkadaş, TBMM’ye bağlı Milli Saraylar Daire Başkanlığı’nın ‘Dolmabahçe Sarayı'na anaokulu ve ilkokul öğrencileri, toplu olarak alınmaz' şeklinde yönetmelik değişikliği hazırlamak istemesine de tepki gösterdi ve “Bu tarz yöntemlerle ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk unutturulmaya çalışıyor. Buna izin vermeyeceğiz. Hiç kimsenin geleceğimiz olan çocuklarımıza bunu yapmaya hakkı yoktur.” dedi.

ŞENAL SARIHAN: ETKİNLİK BM ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİNE UYGUN MUDUR?

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan da düzenlenen etkinliğin mezuniyet gecesinden çıktığını, adeta savaş ve ölümün kutsandığı bir gösteriye dönüştüğünü ve çocuklara evlilik öğütlendiğini ifade ederek, olayın çocuk hakları konusunda altına imza atılan ulusal ve uluslararası sözleşmelere uygun olup olmadığını sordu.

Anayasa tarafından güvence altına alınmış olan çocuğun üstün yararı ilkesini hatırlatan Sarıhan, “BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 29. Maddesinde ifade edilen “Çocuğun, anlayışı, barış, hoşgörü, cinsler arası eşitlik ve ister etnik, ister ulusal, ister dini gruplardan, isterse yerli halktan olsun, tüm insanlar arasında dostluk ruhuyla, özgür bir toplumda, yaşantıyı, sorumlulukla üstlenecek şekilde hazırlanması” ilkesiyle uyuşmakta mıdır?” diye sordu. Sarıhan, söz konusu anaokulunda pedagojik formasyona sahip kaç öğrenmen olduğunu ve denetimlerin ne kadar sürede bir yapıldığının da açıklanmasını istedi.

Sarıhan, bu ve benzeri etkinliği düzenleyen sorumlular hakkında herhangi bir soruştuma yapılıp yapılamayacağının da yanıtını istedi. (İstanbul/EVRENSEL)

 

Son Düzenlenme Tarihi: 26 Mayıs 2017 16:10
www.evrensel.net