Anaokulu etkinliğinde korkunç manzaralar

Anaokulu etkinliğinde çocuklara gelinlik, damatlık giydirildi. Kız çocuğuna kırmızı kuşak bağlandı, savaştırılan çocuklar 'şehit' edildi.

26 Mayıs 2017 05:00
Paylaş

Eylem NAZLIER
İstanbul

İstanbul Esenyurt’ta, Semazen, Çanakkale Savaşı Piyesi, 7 Cüceler Ront, İlahi ve Şiirler adı altında etkinliklerin düzenlendiği Tıfıl Anaokulu Mezuniyet Gecesi’ne skandallar damga vurdu. 3-6 yaş arasındaki çocuklara gelinlik ve damatlık giydirilerek evlendirildi, gelin yapılan kız çocuğunun beline erkek kardeşi tarafından kırmızı kuşak bağlandı, evliliğinin ardından birlikte yaşayacakları eve getirildi. Çocuklar evlendirildikten sonra hacca gönderdildi. Sakandallar bununla da bitmedi. Erkek çocuklar korkutucu silah sesleri arasında 'şehit' oldu. Gösteride ayrıca Pamuk Prenses ve 7 cücelere dua okutuldu. 

Esenyurt Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ve 3-6 yaşındaki anaokulu öğrencilerinin katıldığı etkinlik mezuniyet gecesinden çıktı adeta savaş ve ölümün kutsandığı bir gösteriye dönüştü, çocuklara evlilik öğütlendi. Etkinlik, 3 ve 6 yaş arası çocukların hazırladığı slayt gösterimi ile başladı. Slaytta bir insanın doğumundan ölümüne kadar olan anlar anlatılırken, anlatımın çocuklar açısından uygun olup olmadığı dikkate alınmadı. 

ÖLÜM VE ÜRKÜTÜCÜ SİLAH SESLERİ

Çocukların yaşına uygun eğitim yöntemi (pedagoji) göz ardı edilince hayatının başında olan küçücük çocuklar kendilerini adeta korku tünelinin içinde buldu. 

Slayt gösteriminin birinde erkek çocuklar ‘Çanakkale savaşını’ anlatan piyesi sahnelediler. Bu piyeste çocuklara boylarından büyük silahlar verildi. Küçük kız çocuğu anne oldu ve oğlunu savaşa gönderdiği sırada çocuğuna ‘oğul’ şiirini okudu. 

 “Bugün git oğul 
Yoluna git. 
Şu İslam toprağını gavur alacaksa, 
Ezanların susacaksa, 
El kemendini boynuna atacaksa, 
Çiğnenecekse şehit atanın mezarı, 
Git oğul, Git. 
Bize artık vuslat, Mahşerden sonrayadır”,

Küçücük çocuğun bu mısraları okuduğu sırada yükselen silah sesleri efekti büyük insanları bile korkutacak düzeydeydi. Gösterinin sonunda bütün çocuklar ‘şehit’ oldu. Üzerlerine Türk bayrağı örtüldü. 

  • Çanakkale Savaşı sergilendi. Çocukların eline silah verildi. Gösterinin sonunda bütün çocuklar ‘şehit’ oldu. Üzerlerine Türk bayrağı örtüldü.

SKANDAL GÖRÜNTÜLER BİTMEK BİLMEDİ!

  • Slayt gösteriminde çocuk ‘şehadet’i de  simgeledi ve işaret parmağını havaya kaldırdı.

Bir başka slayt gösteriminde de erkek çocuklardan biri askere gönderilirken, çocuğun eline boyundan büyük silahlar verildi, mermilerle ‘canım anam’ yazılı görselin önünde fotoğraf çektirildi. Slayt gösteriminde çocuk ‘şehadet’i de simgeledi ve işaret parmağını havaya kaldırdı. 

  • Çocuklara gelinlik ve damatlık giydirildi. Çocuk geline erkek kardeşi kırmızı kuşak taktı. Bu görselin altında ise ‘abilerin kaderi kırmızı kuşak’ yazıldı.

Daha sonra askerden gelen ve iş kuran çocuk için sıra yuva kurmaya geldi. Kız çocuk ve erkek çocuğun aileleri tanıştı. Kız istemeden sonra çocukların parmağına yüzük takıldı. Kına gecesi düzenlendi, çocukların ellerine kına yakıldı. Kına gecesinde damat olan çocuk, kız çocuğunun duvağını kaldırdı. Bu kadarla da kalmadı. Çocuklara gelinlik ve damatlık giydirildi. Gelin yapılan kız çocuğuna erkek kardeşi kırmızı kuşak taktı. Bu görselin altında ise ‘abilerin kaderi kırmızı kuşak’ yazdı. Nikahtan sonra çocuklar birlikte yaşayacakları eve getirildi. Daha sonra gelin ve damat olan çocuklar hacca gitti. 

Çocuklar temsili olarak  askere gönderilirken, mermilerle ‘canım anam’ yazılı görseller oluşturuldu.

Diğer bir gösteriminde de ‘Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’ vardı. Pamuk Prenses ve cücelere de dua okutuldu!

Çocuklara gece boyunca hayat diye evlilik, ölmeye hazır çocuk doğurmak öğütlendi. Kan ve ölüm üzerine kurulu bir gelecek anlatıldı.

ÖNCEKİ HABER

İşçiler kıdem tazminatının fona devrini istemiyor

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanı Gül'e "daha kaç suçlu aramızda?" sorusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa