Taşgetiren de sordu: Kalkışmada algılama zaafı mı oldu?

Taşgetiren de sordu: Kalkışmada algılama zaafı mı oldu?

15 Temmuz darbe girişiminde darbe ihbarına rağmen gerekli önlemlerin alınamadığı tartışması medyada yer almaya devam ediyor.

Binbaşı O.K.'nin MİT'e darbe ihbarını 15 Temmuz günü saat 14.20'de yaptığına dair ifadenin Yeni Şafak'ta yayımlanması sonrası başlayan tartışmalara Star Yazarı Ahmet Taşgetiren de katıldı.

Taşgetiren, 15 Temmuz darbe girişimi davasına değindiği yazıda "Bir soru üzerinde herhalde pek çok durulacak gibi görünüyor. Nedir o? Darbe başlamadan önlenebilir miydi, bu kadar insanın şehit olmasına ya da yaralanmasına yol açılmayabilir miydi?" sorusunu sordu.

Star yazarı, "Darbe başlamadan önlenebilir miydi, bu kadar insanın şehit olmasına ya da yaralanmasına yol açılmayabilir miydi?

Bu sorunun şu ana kadar odaklaştığı nokta, MİT ile Genelkurmay Başkanlığı, sonra da MİT - Genelkurmay - Başbakan - Cumhurbaşkanı arasındaki ilk temasların sağlıklı işleyip işlemediği meselesi ile ilgili.

İkinci bir nokta da, Genelkurmay'ın darbe girişiminden emin olunduktan sonraki reflekslerinin sağlıklı olup olmadığı ile ilgili." ifadelerini kullandığı yazısında "Zirvelerde iletişimsizlik olduysa problem, MİT- Genelkurmay seviyesinde algılama zaafı oldu ise daha büyük bir problem, Müdahalede geç kalınması ise çok daha ciddi bir zaaf." dedi.

Binbaşı O.K.'nin MİT'e yaptığı ihbarda darbe girişiminden söz etmediği iddiası da bugün Hürriyet'e konuşan ancak ismi açıklanmayan bir genelkurmay yetkilisini tarafından dile getirildi.

KEKEÇ, 'FETHULLAHÇI MERAK' DEMİŞTİ

Öte yandan Taşgetiren'le aynı gazetede yazan Ahmet Kekeç, dünkü yazısında Binbaşı O.K.'nin ifadelerini köşesine taşıyan Hürriyet yazarları için “15 Temmuz’un siyasi ayağını AK Parti’de arayın. Bu arada, Genelkurmay Başkanı’yla MİT Müsteşarı’nın hareketlerine de dikkat edin" dediğini belirterek bunu "Fethullahçı bir merak" olarak nitelemişti. (MEDYA SERVİSİ)

 

www.evrensel.net
ETİKETLER Ahmet Taşgetiren