‘Türkiye, Tel Abyad’a harekata hazırlanıyor’

‘Türkiye, Tel Abyad’a harekata hazırlanıyor’

TSK’nin, ÖSO güçleriyle birlikte Suriye’nin kuzeyindeki Tel Abyad kentine yönelik hava ve kara harekatı yapmak için hazırlandığı öne sürülüyor.

Türkiye basınında dile getirilen Suriye’ye yeni harekat hazırlığını, Kürt Halk Savunma Güçleri (YPG) de doğruladı. TSK’nin, cihatçı gruplardan oluşan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleriyle, Suriye’nin kuzeyindeki Tel Abyad kentine yönelik hava ve kara harekatı yapmak için hazırlık yaptığı öne sürülüyor. 

YPG/YPJ Sözcüsü Nesrin Abdullah, bu konuda kendilerine de bilgiler geldiğini belirtti. 

ABD İZİN VERECEK Mİ?

Sputnik’in haberine göre, hazırlıklar kapsamında Akçakale Tel Abyad sınırında OBÜS topları, zırhlı araçlar ile tanklar yerleştirilirken sınırdaki Türk askeri sayısı da artırıldı. Fırat Kalkanı operasyonunda yer alan ÖSO gruplarıyla Tel Abyad kentine kara ve hava harekatı yapmak için sınıra yoğun sevkiyat yapan Türkiye’nin önündeki tek ve en büyük engelin ise ABD olduğu ifade ediliyor.

Abdullah ise konuyla ilgili “Türkiye bazı cihatçı örgütlerle harekat yapmak istiyor. Türkiye bize yönelik herhangi bir harekatta bulunursa biz de o zaman halkımızı savunuruz. YPG ve YPJ’nin içerisinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) de Tel Abyad’ı Suriye toprağını savunacaktır. Biz koalisyon güçleriyle ortaklaşa birçok yeri özgürleştirdik. İnanıyoruz ki ABD ve koalisyon güçleri Türkiye’nin harekat düzenlemek istediği Tel Abyad’ı da savunacaktır” dedi.

Yine Sputnik’e konuşan PYD yöneticisi Ewwas Eli de, Tel Abyad’a olası bir kara harekatı yapılması durumunda koalisyon güçlerinin Tel Abyad kentini savunacağını söyledi. Eli, Türkiye’nin 4 ay önce Tel Abyad’a yine bir kara harekatı yapmaya hazırlanırken koalisyon güçlerinin Tel Abyad’a giderek bayraklarını astığını anımsattı. 

IŞİD’DEN GERİ ALINMIŞTI

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısında yer alan Tel Abyad, 15 Haziran 2015’te YPG tarafından IŞİD’in elinden alınmıştı. Rakka’ya 90 kilometre uzaklıkta bulunan Tel Abyad, PYD için hayati önem taşıyan Kobanê ile Cezire kantonu arasında yer alması nedeniyle stratejik bir öneme sahip. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net