İçişleri Bakanı Rudd: İngiliz istihbaratı Abedi'yi tanıyordu

İçişleri Bakanı Rudd: İngiliz istihbaratı Abedi'yi tanıyordu

İngilte İçişleri Bakanı Amber Rudd: İngiliz istihbaratı Salman Abedi'yi tanıyordu.

İngilte İçişleri Bakanı Amber Rudd, Manchester’da intihar saldırısı düzenleyerek 22 kişiyi öldüren Salman Abedi’nin ‘muhtemelen’ tek başına hareket etmediğini açıkladı. Rudd, Abedi’nin istihbarat kurumları tarafından tanınıp tanınmadığı şeklindeki soruya da “Güvenlik kurumlarının çok sayıda kişiyi bilmesi onların farkında oldukları herkesi tutuklaması gerektiği anlamına gelmiyor. Ancak o (Abedi) daha önceden bilinen birisiydi. Ancak soruşturma ilerledikçe daha fazlasını bulacağımızdan eminim” yanıtını verdi.

Rudd, Abedi’nin kısa süre önce de Libya’dan İngiltere’ye döndüğünü de doğruladıklarını belirtti. Rudd “Bu doğrulandı. Operasyon sonlanınca onun tüm arka planına ve neler olduğuna, nasıl radikalleştiğine ve ona ne gibi destekler sunulduğuna bakmak istiyoruz” dedi.

Rudd, polisin işini kolaylaşırmak gerekçesiyle ülkedeki kritik bölgelere ne kadar asker konuşlandırılacağı ile ilgili soruya da “3800 askere kadar” yanıtını verdi.

Ülkedeki terör tehdidi seviyesi İngiltere tarihinde 3. kez ‘kritik’ seviyeye yükseltilmişti. Askerler Buckingham Sarayı, Başbakanlık Konutu ve Parlamento binası gibi kritik bölgeleri koruyacak. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net