3 sendikadan zorunlu rotasyona tepki

3 sendikadan zorunlu rotasyona tepki

Kartal Anadolu Adliyesi'nde bi araya gelen sendikalar adliyelerde zorunlu rotasyon uygulamasına tepki gösterdi.

Adalet Bakanlığının, adliyelerde zorunlu rotasyon uygulamasına tepkiler devam ediyor. Kartal Anadolu Adliyesi’nde bir araya gelen BES İstanbul 3 No’lu Şube, Büro Memur-Sen ve Tük Büro-Sen sürgün anlamına gelen uygulamanın iptal edilmesini istedi. 
3 sendikanın çağrısıyla adliyenin C kapısı önünde saat 12.30’da bir araya gelen adliye çalışanlarına, Yargıçlar Sendikası, Kartal Hukukçular Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, İstanbul Barosu da destek verdi.

‘İPTAL EDİLSİN’

BES İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Salih Aksoy, “Adalet Bakanlığının 29712 sayılı tayin ve atama yönetmeliği  657 sayılı kanuna aykırıdır. Bu zorunlu rotasyon uygulanmaktadır. Eylemi, Anadolu Adliyesinde örgütlü 3 sendika ortak yapıyoruz. Uygulamanın iptal edilmesini istiyoruz” diye konuştu. 

‘KAMUYA YARARI YOK’

Evrensel'e açıklama yapan Büro Memur-Sen Anadolu Yakası Şube Başkanı Yahya Gökçürde, “Ülke genelinde 5 bin 900 civarında adliye çalışanı yazı işleri müdürü sürgün edilmek isteniyor. Bu uygulamanın kamuya hiçbir yararı yoktur. Aynı zamanda, biz çalışanların aile bütünlüğünü bozan bir uygulamadır. Tüm idari tasarrufların isteğe bağlı olmasını istiyoruz” dedi. 

‘LİYAKAT DEĞİL YALAKALIK SİSTEMİ GELECEK’

Türk Büro-Sen İstanbul 9 No’lu Adliye Şubesi Başkanı Ali Hatip ise, “Bu zorunlu rotasyon, isteğe bağlı değil, sosyal şartları oluşturmadan yapılmak isteniyor.  Bu uygulama 657 deki değişikliklerin bir ön adımı anlamında değerlendiriyoruz. Liyakat sistemini ortadan kaldıracak, yalakalık sistemini ikame edecek bir sistemi kurulmak isteniyor. Bundan sonraki hak gasplarına karşı 3 sendika ortak mücadele etme kararı vermiştir” diye konuştu. 

Yargıçlar Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Kamer Akgökçe de “Adli çalışanlar bir bütündür.Yapılmak istenen kamu emekçilerine bir saldırıdır. 657 sayılı yasanın sağladığı iş güvencesini ortadan kaldırma çabalarının ön adımıdır. Ortak mücadele ile ancak bu hak gasplarının ve saldırıların duracağına inanıyoruz” dedi. 

3 sendika adına hazırlanan ortak açıklamayı Bahriye Dilek yaptı. Açıklama sonunda 3 sendika temsilcisi birlikte, “Adalet Bakanı elini adliye personelinden çek” diye bağırarak ortak mesaj verdiler. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER Kartal Adliyesi