Ege'de rektör değişti uygulamalar değişmedi

Ege'de rektör değişti uygulamalar değişmedi

 Ege Üniversitesi'nde 'uzaklaştırma' cezası alan 60 öğrencinin aldığı 'yürütmeyi durdurma' kararı bu kez atanan yeni rektöre takıldı.

Ege Üniversitesi'nde "Gülen Cemaati" ile ilişkisi olduğu iddiasıyla görevden alınan Rektör Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun döneminde uzaklaştırma cezası alan 60 öğrencinin yargı yoluyla aldığı “yürütmeyi durdurma” kararı bu kez yeni rektöre takıldı.

Haklarında 6 ay ile 3 yıl arasında değişen "Uzaklaştırma" cezaları alan 60 öğrenci İzmir Bölge İdare Mahkemesine yaptıkları başvuru üzerine “Yürütmeyi durdurma” kararı verildi. Üniversiteye yeni atanan Rektör Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun talimatı ile Bölge İdare Mahkemesi'nin kararına itiraz edildi. Her bir itiraz için Ege Üniversitesi bütçesinden 100 lira dosya masrafı ödenerek yapılan itirazlara öğrencilerin avukatı Dinçer Çalım tepki gösterdi.

‘ÖĞRENCİ DÜŞMANLIĞI YAPILIYOR’

Ortada bir “öğrenci düşmanlığı” olduğunu belirten Çalım, “Öğrenci düşmanlığı”nın uzun süreden beridir devam ettiğini ifade etti. Bir önceki rektörün “FETÖ/PDY” soruşturmaları kapsamında görevden alındığını hatırlatan Çalım, öğrencilerin demokratik haklarını kullanmalarının suçlama konusu yapıldığını kaydetti. (İzmir/DİHABER)

www.evrensel.net