'Türkiye, 10 bin kişilik cihatçı ordusu kuruyor' iddiası

'Türkiye, 10 bin kişilik cihatçı ordusu kuruyor' iddiası

Türkiye'nin YPG'ye karşı kullanılacak 10 bin kişilik bir cihatçı ordusu kurduğu iddia edildi.

Türkiye'nin YPG'ye karşı operasyonlarda kullanılması ve güvenli bölgede görev almaları için cihatçılardan oluşan 10 bin kişilik bir ordu kurmaya çalıştığı iddia edildi.

Sputnik'in haberine göre bölgede Türkiye'yle ilişkili cihatçı örgütlere dayanan bilgilere göre Türkiye, YPG'ye karşı 'Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)' adı altında bir cihatçı ordusu kuruyor.

Türkiye'in aynı zamanda Cerablus'tan İdlib'e kadar olan bölgede güvenli bölge kurmak istediği ve ordu mensuplarının bu güvenli bölgede görev almalarının istendiği belirtiliyor.

Kısa süre içinde YPG'ye karşı kara ve hava harekatı düzenleme planı yaptığı öne sürülen Türkiye, kara harekatında bu güçleri aktif bir şekilde kullanmak istiyor.

Tamamı Suriyeli erkeklerden oluşan ordunun sayısının ise şimdilik 10 bin olacağı, gelecekte bu sayının artabileceği iddia edildi.

'AYLIK 300 DOLAR VERİLİYOR'

Konuyla ilgili Sputnik'e konuşan ve eğitimde yer alan bir ÖSO komutanı "Türkiye YPG'ye karşı harekat yapmak ve Cerablus'tan İdlib'e kadar olan güvenli bölgede görev almaları amacıyla Suriyelilerden oluşan bir ÖSO ordusu kuruyor. Bu çalışma 3 aydır devam ediyor. Gaziantep ve Kilis'te Özel Kuvvetler'e bağlı Türk askerleri eğitim veriyorlar. Eğitimler 45 günlük oluyor. Suriye'nin İdlib, Halep, Şam, Hama kentlerinden Suriyeliler eğitime katılıyorlar. Gönüllü olarak bu orduda yer alıyorlar. Eğitime katılanların çoğu Türkmen ve Araplardan oluşuyor. Kürtler de var ama sayıca azlar. Eğitime katılanlara aylık 300 dolar veriliyor. Yeme, içme ve kalacak yerleri de Türkiye tarafından temin ediliyor. Eğitim kısa bir süre sonra sona erecek. Bu kurulan ÖSO ordusunun hedefinde ilk etapta Menbiç, Afrin ve Tel Abyad olacak" dedi.

'EFRİN'İ HEDEFLİYORLAR'

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) yöneticisi Rezan Hiddo ise şöyle konuştu: "Bize gelen bilgilere göre Türkiye Efrin'e kara harekatı yapmak için ÖSO güçlerini eğitiyor. ABD'nin YPG'yi silahlandırma kararından sonra Türkiye harekete geçmek istiyor. Kobani ve Qamişlo'da ABD askerleri olduğundan Türkiye oraya kara harekatı yapamıyor. Ama Efrin'de ABD askerleri olmadığı için, Türkiye buraya kara harekatı yapmayı planlıyor. Ayrıca Türkiye Azez, Mare, Cerablus-Halep batısı ve İdlib'i tamamıyla kontrol etmek istiyor. Türkiye, Batı Halep ve İdlib bölgesini birleştirmek istiyor. Suriye hükümeti ve Rusya'nın bu plana nasıl bir tepki vereceğini merak ediyoruz. Biz, bir tepki bekliyoruz."

Hiddo, sadece Fırat Kalkanı'nda yer alan 'ÖSO' gruplarının değil, Ahrar Şam ile diğer cihatçı örgütlerin de Türkiye'ye bağlı olduğunu söyledi.

'ŞİMDİ DE CEZİRE VE DİCLE KALKANI KURULUYOR'

Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi (ENKS) yöneticisi Müslim Mihemed ise "Fırat Kalkanı oluştuğunda Fırat'ın batısında Azez, Cerablus ve el Bab bölgelerinde savaştı. Türkiye birçok kalkan kuruyor. Şimdide Cezire Kalkanı ve Dicle Kalkanı'nı kuruyor. Dicle Kalkanı'yla Silopi'den Şengal'a kadar olan bölgede bir harekat yapmayı hedefliyor. Türkiye'nin bu konuda projeleri var ve devam ediyor. Türkiye kendi çalışmasını yapıyor fakat PYD, Suriye Kürdistanı ile ilgilenmek yerine ENKS'yi yok etmeyi düşünüyor.  Türkiye, PYD'yi kabul etmiyor. PYD'nin savaşçılarının sınırda olmasına karşı çıkıyor ve bu konuda hazırlıklarını yapıyor" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Mayıs 2017 15:13
www.evrensel.net
ETİKETLER TSK