TSK, sınırda cihatçıları eğitiyor

TSK, sınırda cihatçıları eğitiyor

TSK'nin Suriye sınırındaki eğitim kamplarında 'ÖSO' olarak tanımlanan cihatçı grupları eğittiği bildirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 'Fırat Kalkanı' harekatıyla Suriye'nin kuzeyinde Cerablus'tan Azez ve el Bab'a kadar olan bölümü kontrolü altına alan cihatçı gruplara eğitim vermeyi sürdürüyor.

DHA'nın haberine göre sınıra yakın bölgelerde eğitim kampları kuran gruplar, TSK’nin denetiminde, hem kıdemli mensuplarına, hem de son dönemde katılan yeni mensuplarına 29 Mart 2017’den itibaren eğitim vermeye başladı. Kamplarda çeşitli silahların kullanımı öğretilirken, fiziksel eğitim de yoğun olarak sürdürülüyor.

Cihatçıların daha önce de eğitim kaplarına alındığı ancak yeni kurulan kamplarda TSK tarafından Özel Kuvvetleri'ne mensup personel tarafından kendilerine daha örgütlü bir eğitim verildiği belirtiliyor.

'ESKİ ÖSO YOK'

DHA'ya konuşan bölgedeki askeri yetkililer, söz konusu cihatçı grupları Özgür Suriye Ordusu(ÖSO) olarak adlandırarak "Artık sahada eski ÖSO yok, yeni bir ÖSO doğuyor. Eğitime alınan bu ÖSO mensupları ilerde yapılacak muhtemel operasyonlarda farkını gösterecek" diyor.

Bir askeri yetkili, "Eğitim kamplarında birebir muharebeyi, havan, roketatar, orta ve hafif makinalı silahlar gibi her türlü silahı kullanmayı öğrenen ÖSO mensuplarının bir yıl öncesine göre eğitim seviyelerinde büyük bir ilerleme kaydetmeleri, ilerde alacakları görevlerde mutlak başarıyı getirecektir" ifadesini kullanıyor.

ERDOĞAN, ABD'Yİ BU GRUPLARLA İKNA ETMEYE ÇALIŞMIŞTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rakka operasyonu için ABD'ye YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yerine 'Fırat Kalkanı' harekatına katılan kendi vekaletindeki cihatçıları kullanmayı önerdiği biliniyor. ABD'nin ise bu gruplarla daha önceden yaşadığı kötü deneyimler sebebiyle öneriye yanaşmadığı aktarılmıştı.

Erdoğan, ABD gezisi sonrası yaptığı açıklamalarda "Bölgede kapımızı çalacaklar" ifadesini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER TSKSuriyeÖSO