Polis, Gülmen ve Özakça'yı destekleyenlere saldırdı

Polis, Gülmen ve Özakça'yı destekleyenlere saldırdı

Gülmen ve Özakça'ya destek için Yüksel Caddesi'nde bulunanlara öğlen saatlerinde başlayan polis saldırısı akşam saatlerinde de devam etti.

KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönme talebiyle akçık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın dün gece polislerin evlerine operasyon düzenleyerek gözaltına almasını protesto etmek için bir araya gelen gruba polis saldırısı gün boyu devam etti.

Oturma eylemine başlayan CHP'li milletvekillerinin etrafı bariyerler ile çevrildi. İnsan hakları heykelinin bulunduğu alana milletvekilleri dışında kimse alınmadı. Bariyerlere yaklaşan eylemciler ya da yoldan geçen yurttaşlar polis tarafından uzaklaştırıldı. CHP'li vekiller belli bir süre oturma eylemine devam ettikten sonra bariyerleri kaldırarak devirdi. Eylemcilerin heykelin bulunduğu alana gelmelerini talep eden vekillere polislerin cevabı olumsuz oldu.

CADDE GAZA BOĞULDU

  • Fotoğraflar @seyrisokak

Bariyerleri tekrar düzenleyen polis, çevrede bulunan bütün kafe, restaurant ve iş yerlerini boşalttı. Yüksel caddesine giriş çıkış olan bütün yollar polis tarafından kesilerek basın mensupları dahil bütün yurttaşlar alandan uzaklaştırıldı. Polis bariyerli alanlara yaklaşan gruba biber gazı ile saldırdı. Ara sokaklara dağılan eylemciler slogan atarak saldırıyı protesto etti. Polisin ara sokaklarda saldırısı sürüyor.

CHP'li vekillerin bulunduğu alana gitmek isteyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan'ın önü polis tarafından kesildi. Polis, alana girmekte ısrar eden Karakuş'a biber gazı ile saldırdı. Karakuş daha sonra “Siz bir kamusal mekanda, bir kamu kurumunun başkanına biber gazı sıkıyorsunuz. Hepiniz suç işliyorsunuz" diyerek polis tepki gösterdi. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Mayıs 2017 20:50
www.evrensel.net