Türkan Saylan Maltepe’de anıldı

Türkan Saylan Maltepe’de anıldı

Prof. Dr. Türkan Saylan, ölüm yıl dönümünde Maltepe’de adını taşıyan kültür merkezinde anıldı.

Cüzzamla savaş ve eğitim konularında yaptığı çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Türkan Saylan, ölüm yıl dönümünde Maltepe’de adını taşıyan kültür merkezinde anıldı.

Saylan’ın adının yaşatıldığı Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen anma programına, genel başkanlığını yaptığı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) yöneticileri, üyeleri, öğrencileri ve vatandaşlar katıldı. Anma programı kapsamında, Saylan’ın hayatını anlatan “Türkan” isimli filmin gösterimi yapıldı. Programın açılışını yapan Maltepe Belediyesi Kültür ve Sanat Koordinatörü Ayşe Sipahioğlu, Türkan Saylan’ın yaptıklarının dağlara taşlara sığmadığını belirterek, yaşamı ve hizmetleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. ÇYDD Maltepe Şube Başkanı Oya Çakmakçı ise “Binlerce genç, öğrenci, kadın için toplum önderi olan özel bir insanı sevgi ve özlemle anmak için” bir araya geldiklerini söyledi. “Türkan Saylan’ın başarılarının, aklıyla yüreğini birleştirme sanatının, azim ve iradesinin eseri olduğuna” değinen Çakmakçı, şöyle devam etti:

‘FİDANLAR ORMAN OLDU’

“Türkan Saylan, Atatürk’ü, Cumhuriyet’in değerlerini, laikliği, kadın haklarını korumada kendini hep sorumlu hissetti. Çağdaş bir topluma ulaşmanın tek yolunun eğitim olduğu bilinciyle ÇYDD’nin kuruluşunun öncüsü oldu. ÇYDD ailesi, gönüllüleri, mezunları, gençleri ve çocuklarıyla sevgi ve saygının, paylaşma ve dayanışmanın izlerini taşıyor. Türkan Saylan’ın izinde dikilen fidanlar, bugün Atatürk’e ve demokrasiye gönül veren zengin bir orman oldu. Saylan’ın hizmetlerine karşılık takdir beklenirken, son günlerinde yaşanılanları hüzünle anıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, ‘Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir’ demişti. O, bu yolda çalıştı. Onunla birlikte yol yürüme şansı elde etmenin gururunu yaşıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net