Ankara Kadın Platformu: Cinsel istismar failleri korunuyor

Ankara Kadın Platformu: Cinsel istismar failleri korunuyor

Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar, Batman’da çocuk yaştaki G.’nin önce cinsel istismara ardından fuhuşa zorlanmasına tepki gösterdi.

Ankara Kadın Platformu, Batman'da çocuk yaştaki G'nin hamile kalmasıyla ortaya çıkan çocuk istismarı ve fuhuşa karşı eylemdeydi.

Sakarya Caddesi'nde biraraya gelen platform üyesi kadınlar "Ensar'dan Batman'a çocuklara tecavüz edenleri ve suça ortak olanları kim koruyor" diye sordu. Kadınlara HDP Batman milletvekili Ayşe Başaran da destek verdi. 

Platform adına açıklamayı yapan Yurdagül Çabat davaya gizlilik kararı getirildiğini belirterek Batman'da yaşanan tecavüz faillerinin siyasi kimlikli ve sermaye çevrelerinden olmasından kaynaklı korunduklarını söyledi. Olayda onlarca tecavüzcü varken sadece üç kişinin tutuklanmasını eleştiren Çabat, faillerin kefaletle serbest kaldığını söyledi. Yaşananları reddettiklerini belirten Çabat, faillerin gizli kalmasına tepki gösterdi. G'nin yaşadıklarının ardından onlarca çocuğun istismara maruz kaldığının ortaya çıktığını kaydeden Çabat, en büyüğü 17 yaşında olan kız çocuklarının istismara maruz bırakıldığını söyledi. OHAL ilan edilmesinin ardından Batman Belediyesine atanan kayyımın ilk icraatlerinden birinin şiddet gören kadınlara psikolojik ve hukuki destek sağlayan Selis Kadın Dayanışma Merkezi'ni ve Belediye Kadın Politikalar Müdürlüğünü kapatmak olduğunu kaydeden Çabat, OHAL'in kadın ve kız çocuklarının yalnızlaştırılmasının aracı haline geldiğini belirtti. Çabat, olayın takipçisi olacaklarını söyleyerek dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı.

HDP Batman milletvekili Ayşe Başaran da OHAL bahanesiyle kadın derneklerinin kapatıldığına dikkat çekerek, kadın bedeni üzerinden toplumu esir alma politikası yürütüldüğünü söyledi. Kadınların bunca baskıya rağmen geri adım atmadıklarını referandumda gösterdiklerini kaydeden Başaran, kadın düşmanı politikaların karşısında olduklarını gösterdiklerini söyledi. Kadınların her yerde adım adım kolluk güçlerince takip edilirken Batman'da yaşanan tecavüz olayının hiç kimse tarafından görülmediğine dikkat çeken Başaran, davaya gizlilik kararı getirilmesini ve kefalet tartışmalarına da tepki gösterdi. Batman valiliği ve Başsavcılığının konuya sessiz kalmasını da eleştiren Başaran, "bu olayın takipçisiyiz. Bu çürümenin Türkiye'nin dört bir yanını sarmasına izin vermeyeceğiz. Bütün kadınlar tecavüz yasasındaki gibi birlik olursa geri adım attırırız. Gelin mücadeleyi yükseltelim" dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Mayıs 2017 22:16
www.evrensel.net