Diyarbakır'da KESK’lilere saldırı: 32 kişi gözaltında

Diyarbakır'da KESK’lilere saldırı: 32 kişi gözaltında

Nuriye Gülmen ile Semih Özakça için Diyarbakır'da açıklama yapmak isteyen KESK bileşenlerine polis müdahale etti. 32 kişi gözalıtna alındı.

KESK öncülüğünde, açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça ve oğlunun cenazesi için açlık grevinde bulunan Kemal Gün’e destek için açıklama yapmak isteyen KESK üyeleri polis saldırısının ardından 32 emekçi gözaltına alındı.

Saldırıda aralarında KESK bileşeni sendikaların yönetici ve üyelerinin bulunduğu 40'a yakın kişi darbedilerek gözaltına alındı. Dün AZC Plaza önünde açıklama yapmak isteyen KESK üyelerine polis izin vermedi. Saldırı ile birlikte aralarında Eğitim Sen, Tüm-Bel Sen ve SES Diyarbakır şubelerinin eşbaşkanları ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 40'a yakın kişi darp edilerek gözaltına alındı. Polis gözaltılara tepki gösteren vatandaşları da gözaltına almak istedi.  Polisin müdahalesi üzerine kitle dağıldı. sona erdirildi. 

DESTEK VEREN YURTTAŞLARA DA SALDIRI

Öte yandan sloganlarla emekçilerin eylemine destek veren yurttaşlar da, polis saldırısından nasibini aldı. Ayrıca gözaltına alınan emekçiler, polisler tarafından darp edilerek hakaretlere maruz kaldı. Polis saldırısını görüntülemek isteyen Gazeteci Faruk Balıkçı da polisin sert saldırısına maruz kalırken, telefonuna el konuldu. Balıkçı’nın telefonunun incelenmesi ardından iade edildi. 

Gözaltına alınan emekçilerin isimleri şöyle: BES Şube Eşbaşkanı Bedirhan Çetinkaya, BES üyeleri Mehmet Polat ve Hasan Taşkıran, Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Abbas Şahin, 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Recep Şimşek ile üyeleri Arzu Koç, Arin Zümrüt, Zeynep Alak, Serhat Kılıç, Halis Kızılırmak, Hakan Koreli, Orhan Balyan, Müyesser Gülcemal ve Erkan Keskin, SES Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Recep Oruç ile üyeleri Cevher Karaman, Mehmet Nur Ulus, Fatma Yıldızhan, Fuat Sonduk, Murat Karakaş, Ali Osman Telek, Mustafa Yaşa, Mahfuz Karaaslan, Ayşe Kaya ve Fesih Zirek, Tüm Bel Sen Diyarbakır Şube Sekreteri Abbas Aslan ile üyeleri Baki Öndeş ile emekçiler Esma Alak, Meral Doğan, Baran Kılıç, Tahir Çetin ve Remziye Dündar. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Mayıs 2017 20:32
www.evrensel.net