İngiltere'de 'dinsiz'lerin sayısı Hristiyanları aştı

İngiltere'de 'dinsiz'lerin sayısı Hristiyanları aştı

St. Mary Üniversitesi'nden Stephen Bullivant'a göre İngiltere'de nüfusun çoğunluğu kendisini 'dinsiz' olarak tanımlıyor.

İngiltere'de St. Mary's Üniversitesi'nde din sosyolojisi ve teoloji öğretim üyesi olan Stephen Bullivant'ın yaptığı "Britanya'nın 'Dinsiz' Nüfusu" çalışmasına göre nüfusun yüzde 48.6'sı kendisini "dinsiz" olarak görüyor.

The Guardian'ın yansıttığı araştırmaya göre, kendisini Hristiyan olarak tanımlayanların oranı 1983 ila 2015 arasında yüzde 55'ten yüzde 43'e düştü. Hristiyan kökenli nüfusta dinsizlik artarken Müslümanların ve Hinduların sayısının ise dörde katlandığı belirtiliyor.

Bullivant, "Geride bıraktığımız 50 yılda Britanya'nın din tarihinin en çok öne çıkan hikayesi dinsizlerin yükselişi" diyor.

Çalışmaya göre kendisini Hristiyan olarak tanımlayanlar arasındaki düşüş ise durmuş durumda. Bullivant bunu son dönemde "milliyetçiliğin yükselmesine" bağlıyor. Hristiyanlıkla İngiliz milliyetçiliğinin iç içe olduğunu ifade ediyor: "İnsanlar Hristiyanlığı, İngiliz olmanın bir ifadesi olarak görüyor."

Yahudilerin yüzde 14'ünün, Müslüman ve Sihlerin yüzde 10'unun, Hinduların ise yüzde 6'sının dinsizliğe geçtiği belirtiliyor.

Bullivant, "Geçmişte dinsizlik orta sınıf içerisinde yaygındı. Üniversiteye gidenler, ebeveynlerinin dindarlığından uzaklaşabiliyordu. Şimdilerdeyse işçi sınıfı içerisinde de çok daha fazla sayıda kişi kendisini dinsiz olarak tanımlıyor" diyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER İngiltere