HDP Gülmen ve Özakça’ya destek verdi

HDP açlık grevinde 65. günde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın direniş alanına polis saldırısına tepki gösterdi.

Halkların Demokratik Partisi Ankara'da 65 gündür açlık grevinde olan ve direniş alanı polis tarafından saldırıya uğrayan Akademisyenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için bir açıklama yayınladı.

“Haklarında herhangi bir yargı kararı olmaksızın, anayasaya, demokratik hukuk ilkelerine ve Türkiye'nin imzalamış olduğu uluslararası demokratik anlaşmalara aykırı olarak aileleri ile birlikte açlığa mahkum edilen kamu emekçilerinden Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, başladıkları açlık grevinin 65. günündeler” denilen açıklamaya şöyle devam edildi: “Bu gidişe hiç kimse sessiz kalamaz, kalmamalıdır. Hükümet, başta KHK olmak üzere anayasaya, hukuka ve insan haklarına aykırı tüm uygulamalara ve kararlara derhal son vermelidir”

‘TALEPLERE CEVAP VERİLMELİ’

Bu sabah Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevini yürüttüğü meydana polis saldırısını demokrasiye ve insan haklarına, hakkını arayanlara ve onlarla dayanışma içinde olanlara yapılmış bir saldırı olarak tanımlayan HDP “Hükümet baskıya, işkenceye, zora dayalı yöntemleri derhal terk etmeli, toplumun demokratik taleplerine; ekmek, onur, hak mücadelesi veren 2 kamu emekçisinin taleplerine cevap vermelidir” dedi. 

Açıklamada ayrıca Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve KHK'ler ile hukuksuz olarak, herhangi bir belgeye veya yargı kararına dayanmaksızın işten atılan on binlerce kamu emekçisinin işlerine iade edilmeli ve KHK zorbalığına ve hukuksuzluğuna son verilmesi istendi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Mayıs 2017 17:36
www.evrensel.net