Gazeteler silah fuarına giderse!

Gazeteler silah fuarına giderse!

Medya, 'Savunma Fuarı'na büyük ilgi gösterdi özellikle de silah endüstrisine yatırım yapan holdinglerin gazeteleri!

İstanbul'da düzenlenen 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarıyla helikopterden zırhlı araca, makineli tüfekten güdümlü füzelere sayısız silah görücüye çıkarken Türkiye'de medya etkinliğe yakından ilgi gösterdi.

Ancak bazı gazetelerin fuara daha özel bir ilgisi vardı.

STAR VE AKŞAM'A GÖRE YILDIZ BMC

Star, "Milli savunmada gurur günü" başlığıyla fuarı manşetine taşıdı. Manşette "BMC'den gövde gösterisi" denilerek "BMC'nin fuarın yıldızı" olduğu iddia edildi.  Akşam ise "IDEF'e BMC damgası" diyerek etkinliği ikinci manşet yaptı.

YENİ ŞAFAK: TÜMOSAN FUARIN GÖZDESİ

Fuar, Yeni Şafak'ta "Gövde gösterisi" ifadesiyle sürmanşet oldu. Yeni Şafak'a göre ise "TÜMOSAN'ın Pusat'ı fuarın gözdesi" idi.

"Fuarın yıldızı" neye göre belirlendi, Star ve Akşam neden BMC'de hemfikir de, Yeni Şafak TÜMOSAN hayranı sorularının yanıtı ise söz konusu gazetelerin hangi holdinglerin yayını olduğunda gizli.

Star ve Akşam, Ethem Sancak'ın Esmedya grubuna ait. BMC de 2014'te Ethem Sancak tarafından satın alındı.

TÜMOSAN ise Yeni Şafak'ın da sahibi olan Albayrak Holding tarafından üretiliyor.

Kısacası gazeteler, fuarı gazetecilik faaliyetinin değil holding faaliyetinin bir uzantısı olarak işledi. Silah endüstrisinde yatırımı olan gazeteler, kendi "oyuncak"larını parlattı.

SABAH, 'DAMAT'TAN GÖRDÜ

Turkuvaz Holding'in Sabah gazetesi, fuarı Binali Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar'ın firması BAYKAR'ın standına yaptığı ziyaretten bir fotoğrafla gördü. (MEDYA SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Mayıs 2017 10:25
www.evrensel.net