Malatya’da Korkmaz Tedik Halk Kütüphanesi açıldı

Malatya’da Korkmaz Tedik Halk Kütüphanesi açıldı

Malatya'da Ankara Katliamı'nda yaşamını yitiren Korkmaz Tedik'in doğduğu Ören'de Korkmaz Tedik Halk Kütüphanesi açıldı.

Malatya’da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Ören Şubesi 10 Ekim Ankara Katliamında yaşamını yitiren Korkmaz Tedik’in doğduğu Akçadağ’ın Ören Mahallesi’nde Korkmaz Tedik’in Halk Kütüphanesi açtı. 

Açılışa Ankara Katliam’ında yaşamını yitirenlerin aileleri, CHP, HDP, EMEP, ÖDP, ÖSP il başkanları ve il yöneticileri, Atmalılar Derneği, Haziran Hareketi, İnsan Hakları Derneği, PSAKD Malatya Şubesi il başkanları ve yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Kütüphanenin çocuk kitaplarının yer aldığı bölüme katliamda yaşamını yitiren 9 yaşındaki Muhammet Veysel Atılgan’ın ismi verildi. Kütüphaneye Korkmaz Tedik’in babası Erdoğan Tedik katliamda yaşamını yitiren 101 canın ismini yer aldığı 101 kitap hediye etti. Açılışta katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri 101 canın ismini yer aldığı kitapları birlikte kütüphaneye yerleştirdi.

Açılışta konuşma yapan PSAKD Ören Şube Başkanı Malum Köse, “Bugün 6 Mayıs, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı sonsuzluğa uğurladığımızın 45. Yılı. Açılışı bugüne getirmemizdeki amaç, Denizleri de anmaktı. Denizlerin bıraktığı, Korkmazların günümüze taşımış olduğu bu bayrağı, yarınlara, bizden sonraki kuşaklara taşımanın sözünü vermek için açılışı bu güne denk getirdik” dedi.

‘BİZLERİ HİÇ BİR ZAMAN YILDIRAMAYACAKLAR’

Korkmaz Tedik’in babası Erdoğan Tedik de, “Bizi hiçbir zaman yıldıramayacaklar çünkü biz 101 canımıza sözümüz var onları unutmayacağız, unutturmayacağız, onların yere düşen bayraklarını yeniden kaldıracağız, pankartlarını yeniden asacağız. Zalimler unutulacak, diktatörler unutulacak. Deniz’i Yusuf’u, Mahir’i kimse unutmuyor ve bütün illerde anılıyor ama Nihat Erim’leri, Evren’leri kimse anmıyor, zalimler hiçbir zaman anılmıyor” dedi. 

Kütüphanenin kurdelesi aileler tarafından kesildi. (Malatya/EVRENSEL)


 

www.evrensel.net