Adana’daki ekmeklerin katkı maddesinde GDO’lu soya çıktı

Adana’daki ekmeklerin katkı maddesinde GDO’lu soya çıktı

Adana’daki fırınların yüzde 80’ine ürün gönderen firmanın ekmek katkı maddesinden GDO’lu soya çıktı.

Adana’daki bir gıda firması tarafından üretilen ve Adana’daki fırınların yüzde 80’ine gönderilen ‘ekmek katkı maddesi’nde Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) tespit edildi. 

Hürriyet’ten Burak Coşan’ın haberine göre; bir gıda mühendisi gazeteye ulaşarak Adana’daki bir gıda fimasının ürettiği ekmek yapımında kullanılan ‘ekmek katkı maddesi’nin içeriğinde GDO’lu ürünler bulunduğunu öne sürdü. Bu iddia üzerine Hürriyet, şirket sahibiyle görüştü ve şirket sahibi “Ekmek katkı maddemizi Adana’da 100 fırın varsa 80’ine satıyoruz. En iyi ürün fırıncılarımız çok memnun” dedi. Şirket sahibi ‘ürünün sağlığa zararlı olup olmadığı, bakanlığın onayı bulunup bulunmadığı sorularını ise yanıtsız bıraktı.

TEST POZİTİF ÇIKTI

Daha sonra bu ürünü test merkezinde incelendi ve rapora göre Adana’daki firmanın ürettiği ‘ekmek katkı maddesi’nin içeriğinde GDO’lu madde çıktı. Test merkezinden yapılan açıklamada, yasa gereği GDO’lu bir ürüne rastlanıldığı zaman çıkan raporun aynı anda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na da iletildiği ifade edildi.

12 YILA KADAR HAPİS CEZASI 

Biyogüvenlik Kanunu’nuna göre GDO’lu ürünlerin kanuna göre belirtilen ürünler dışında yani hayvan yemi olarak izin verilenlerin haricinde insan gıdası olarak kullanılması yasak. Yine kanuna göre Biyogüvenlik Kanunu’nun gerekliliklere uymayanlar hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmakta ve ürünlerin piyasaya arzı engelleniyor. Savcılık kararı doğrultusunda 1-12 yıl arası hapis cezası, 200 bin Türk Lirasına kadar idari para cezası veya 10 bin güne kadar adli para cezası verilebiliyor. (HABER MERKEZİ)


 

www.evrensel.net
ETİKETLER ekmekAdanaGDO