10 Mart 2017 18:24

TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya hakim karşısında

‘FETÖ’ ile suçlanan TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya hakim karşısına çıktı. Davayı uluslararası heyet takip ediyor.

TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya hakim karşısında

Paylaş

Volkan Pekal
Adana

7 ay önce çalıştığı Adana Haber Gazetesi KHK ile kapatıldıktan sonra gözaltına alınıp FETÖ/PDY davasına dahil edilen TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya hakim karşısına çıktı. 

ULUSLAR ARASI GAZETECİ ÖRGÜTLERİ DAVAYI TAKİP EDİYOR

11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yerel gazete, televizyon sahibinin ve gazetecilerin aralarında bulunduğu 2’si tutuklu, 2’si firari 13 kişinin yargılandığı sanıklar arasında bulunan Büyükkaya’nın duruşmasını izlemek için TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) Genel Sekreter Yardımcısı Oliver  Money-Kyrle, Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Temsilcisi Mehmet Köksal, TGS İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner, TGS İstanbul Şube Başkanı Ali Açar ve TGS Ankara Şube Başkanı Sinan Tartanoğlu duruşmayı izleme için Adana’ya geldiler. Ayrıca CHP Adana Milletvekilleri İbrahim Özdiş ve Zülfikar İnönü Tümer ile Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Cafer Esendemir ve Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, PSAKD davayı izledi. Gazetecilerin girişine izin verilmeyen duruşmaya uluslararası heyet Adana Baro Başkanı Veli Küçük’ün girişimleri ile girebildi. 

SAKIZ ÇİĞNİYOR İDDİASI İLE SALONDAN ÇIKARILDILAR

Uluslararası heyet Olivier Money-Kyrle duruşma salonunda sakız çiğnediği iddiası ile mahkeme heyeti tarafından tekrar çıkarıldı. Duruşma ve basın özgürlüğü konusunda görüşlerini aldığımız Money-Kyrle, ağzını oynattığı için bir yanlış anlaşılma sonucu çıkarıldıklarını belirterek meslektaşları ile ilgili geldikleri duruşmadan çıkarılmalarının üzücü olduğunu ifade etti. 

GAZETECİLİK FAALİYETLERİ SORULUYOR

Duruşmada kaldıkları 30 dakika boyunca kapatılan Adana Haber Gazetesi’nin savunmasını dinleyebildiklerini ifade eden Kyrle, 30 dakikada gazete kupürlerinin ve başlıklarının, haber içeriğinin ve gazetecilik faaliyetlerinin sorulduğuna şahit olduklarını ifade etti. Küçük bir duruşma salonunun kullanılmasının anlaşılmaz olduğunu dile getiren Kyrle, kamuoyunu birinci dereceden ilgilendiren böyle bir davanın işleyişinin şeffaf olması gerektiğini söyledi.  

GAZETECİLER MESLEĞİNİ YAPAMAZ HALE GELİYORLAR

Türkiye’de yaklaşık 150 tutuklu gazetecinin dışında tutuklu olmayanların da mesleklerini yapamaz halde olduğunu ifade eden Kyrle,  “Bu davalar Türkiye’nin her bir köşesinde tekrarlanan senaryolar gibi olduğunu görüyoruz. Belki teknik açıdan gazeteciler serbest olabilir ama mesleğini yapamıyor hayatlarına devam edemiyor. Kendi işlerini yapamaz hale geliyorlar. Facebook paylaşımlarından tutuklanıyorlar” dedi.

DAVALARI İZLEMEDEN NASIL RAPOR OLUŞTURACAĞIZ

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Temsilcisi Mehmet Köksal da çıkarıldıkları için üzgün olduklarını belirterek çıkarıldıkları için gazetecilerin savunmalarını dinleyemediklerini söyledi. Savunmaları dinlemenin rapor oluşturmada kendileri için önemli olduğunu ifade eden Köksal, “Bu bilgilere ulaşmamız çok önemli. Araştırma ve analiz yapabiliriz. Rahatsız oldum. Gözlemci niyetimiz yok, destek açısından geliyoruz. Sadece Ankara, İstanbul değil bütün meslektaşlarımızı takip etmemiz gerekiyor” dedi. 

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır’da 4 bin 472 öğretmene aylıktan kesme cezası

SONRAKİ HABER

Soma Maden Katliamı davasında Can Gürkan'a ödül gibi tahliye kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa