Kocaeli'de kadınların eylemine saldırı: 39 gözaltı!

Kocaeli Kadın Platformu’nun 8 Mart için yapacağı yürüyüşe polis saldırdı, 39 kişi gözaltına alındı.

08 Mart 2017 20:15
Paylaş

Kocaeli Kadın Platformu'nun 8 Mart için yapacağı yürüyüşe polis saldırdı, 39 kişinin gözaltına alındığı eylemde, Doç. Dr. Hakan Koçak da gözaltına alınan isimler arasında. 

Kocaeli Kadın Platformu üyesi kadınlar, Yürüyüş Yolu'nda Belediye İş Hanı önünde bir araya geldi. Polisin, kadınların yürüyüşüne izin vermediği eylemde, 35'i kadın, 39 kişi gözaltına alındı. 

GAZETECİLER DARP EDİLDİ

Yaklaşık 1 saat kadınları yürütmeyen polis, kadınlara sert şekilde müdahale etti. Eylemin etrafında bulunan vatandaşları da tartaklayan polis, gazetecileri de yerde sürükledi. Gazetecilerin arasında muhabirimiz Hasret Gültekin Kozan'ın da darp edildiği eylemde, polis muhabirimizin görüntü almasını engelledi. 

'MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Gözaltıların ardından kadınların bir kısmı sloganlarla Cumhuriyet Parkı'na yürüdü. Bir grup ise Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi'nde açıklama yaparak olayı protesto ederek, gerçekleştirmek istedikleri basın açıklamasını okudu. Okunan basın açıklamasında, "Arkadaşlarımız, kız kardeşlerimiz yaka paça, itilerek polis araçlarına bindirildi. Şunun bilinmesini istiyoruz ki, 8 Mart kadınların canları pahasına mücadelelerinin sonucudur. Biz bu tarihsel mirası sahipleniyoruz. Her gün şiddete, tacize, tecavüze uğradığımız, evlerin içinde hapsedilmek istendiğimiz, çocuklarımızın tarikat, cemaat evlerinde istismar edildiği, gericiliğin sarmalındaki bu ülke, kadınlar için eşit ve özgür olana kadar da mücadeleye devam edeceğiz" denildi. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dilek Doğan’ın ağabeyi gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

ABD’den Türkiye’ye Menbic mesajı: IŞİD’e odaklan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa