23 Şubat 2017 13:08

SES: İhraç edilince intihar edenlerin hesabını kim verecek?

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, sağlık emekçilerinin KHK’larla mesleğini kaybettiği için intihar ettiklerine dikkat çekti.

SES: İhraç edilince intihar edenlerin hesabını kim verecek?

Paylaş

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES),  ihraç edilen veya açığa alınan kamu emekçileri kalp krizi, intihar gibi nedenle yaşamlarını yitirmelerine ilişkin SES Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, son bir hafta içerisinde OHAL’in neden olduğu can kayıplarının bile hukuksuz ihraçların ne boyuta ulaştığını ortaya koyduğunu söyledi. Sendika üyeleri Bülent Uçar’ın 675 Sayılı KHK ile ihraç edildikten sonra yaşadıkları nedeniyle kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiğini anlatan Kara, “Bülent’i bizden çekip koparan hukuksuz bir şekilde yürürlükte olan OHAL’dir” dedi. Yine İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde asistan hekim olan   28 yaşındaki Orhan Çetin’in çalıştığı hastanenin 10. katından atlayarak intihar ettiğini dile getiren Kara, “Hakkında herhangi somut dayanak ve hukuki bir gerekçe olmadan açığa alınan hekim, kendi bedenini hayat kurtarmak için bulunduğu hastanenin 10. katından aşağıya bırakması sizce sıradan bir intihar vakası mıdır? Yosa Orhan’ı hastalarından alan, savunma hakkı bile tanımayan OHAL değil midir” diye sordu.

‘KARACİĞER HASTASI HEKİMİ İHRAÇ ETTİLER’

İsminin paylaşılmasını istemeyen bir pratisyen hekimin de karaciğer yetmezliği ile mücadele ettiğini ve hastalığının son evresinde olduğunu belirten Kara, sık sık kontrollere gitmesi ve ilaç kullanması gereken bir dönemde ihraç edilen hekimin bir süre sonra sağlık  güvencesini kaybedecek olmasıyla sağlığının tehlikeye gireceğini söyledi. Bunların sağlık alanından sadece birkaç örnek olduğunu ifade eden Kara, “Bugünün yaşanan tüm hukuksuzluklar inanıyoruz ki bir gün adalet karşısında yargılanacak, haksızlığa uğrayanlar haklarını elde edecekler ve kamudaki görevlerine geri dönecekler. Peki yaşamını yitirenler, onların yakınları...geri getirilemeyecek kayıplar, canlar, mağduriyetler, haksızlıklarla daha fazla karşı karşıya kalmamak için bir an önce OHAL kaldırılmalı, KHK ile gerekçesiz ihraç edilen tüm kamu emekçileri işleri geri döndürülmelidir” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

KHK ihraçları engellileri de vurdu

SONRAKİ HABER

Ürosan Kimya'da işçiler greve çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa